LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akuza për korrupsion/ Dënohet me 6 vite burg ish-presidentja argjentinase

7 Dhjetor 2022, 08:37, Kosova & Bota CNA
Akuza për korrupsion/ Dënohet me 6 vite burg ish-presidentja
Ish-presidentja Cristina Kirchner

Ish-presidentja Cristina Kirchner është dënuar me gjashtë vjet burg, pasi akuzohet për korrupsion dhe duke e ndaluar atë të mbajë poste publike përgjithmonë, një veprim që ka të ngjarë të zemërojë mbështetësit e saj të zjarrtë.

Zëvendëspresidentja aktuale – politikania më e njohur e Argjentinës, u shpall fajtore për “administrim mashtrues” për kontratat e parregullta të punëve publike të dhëna gjatë kohës së saj si presidente midis 2007 dhe 2015.

Prokurorët kishin kërkuar një dënim me 12 vjet burg dhe ndalim të përjetshëm nga politika, gjë që shkaktoi protesta masive në kryeqytetin Buenos Aires, gjatë të cilave një burrë u përpoq të qëllonte zonjën Kirchner.

Megjithatë, nuk ka gjasa që 69-vjeçarja të shkojë në burg së shpejti, pasi ajo mban imunitet të kongresit dhe ka ende disa rrugë për apelim.


Zonja Kirchner ka qenë në qendër të politikës argjentinase për dy dekada, duke tërhequr në masë të barabartë dashurinë dhe urrejtjen.

Ajo kishte thënë se gjyqi ishte një gjueti shtrigash politike dhe rezultati ishte një përfundim i paramenduar.

“Natyrisht, do të ketë një bindje”, tha ajo për të përditshmen braziliane "Folha de Sao Paulo" në një intervistë të hënën.

"Vendimi do të ketë një ndikim të fortë politik," tha analisti politik Rosendo Fraga i Universitetit të Buenos Aires. Megjithatë, nëse shpallet fajtore, “shanset që ajo të arrestohet për dënimin janë inekzistente”.- vijoi ajo./CNA.al

Lajmet e fundit nga