LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshje shiu, shtrëngatave dhe borë/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për javën e ardhshme

2023-01-22 17:11:00, Sociale CNA
Reshje shiu, shtrëngatave dhe borë/ Çfarë
Foto ilustruese

Ditën e hënë pritet që vendi ynë të jetë në ndikim të kushteve atmosferike të paqëndrueshme. Moti parashikohet kryesisht i vranët dhe reshje shiu. ReshjeT priten të jenë me intensitet mesatar, ndërsa në jugperëndim të vendit reshjet priten të jenë me intensitet deri të lartë në formën e shtrëngatave dhe stuhive. Në lartësinë mbi 700-800 metra reshjet pritet të jenë në formën e dëborës me intensitet të ulët deri mesatar.

Ditën e martë moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira deri të dendura kryesisht në zonat malore. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon reshje lokale bore me intensitet të ulët, përgjatë zonave malore të vendit.

Ditën e mërkurë moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura. Reshjet e shiut do të bëhen prezente në orët e mesditës, filimisht në jug e gradualisht do të shtrihen edhe në pjesën qendrore të vendit. Në lartësin mbi 600-700 metra në jug dhe juglidje reshje bore.

Ditën e enjte parashikohet të kemi mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshjet e shiut me intensitet të ulët pritet të jenë prezente me intensitet të ulët të karakterit lokal në jug të vendit, në juglindje reshje bore me intensitet të ulët.

On Friday, we are expected to have alternating clear and cloudy weather. In the mountainous areas of the country, snowfall with low intensity.  

The wind will be from the south quadrant until the middle of the week and then it will turn from the northeast with an average speed of 2-7m/s, occasionally gaining up to 12-15m/s./ BA - CNA.al

Reshje shiu, shtrëngatave dhe borë/ Çfarë

Lajmet e fundit nga