LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The country wakes up under rain and snow/ Saturday lowers temperatures to minus 5 degrees

2023-01-20 08:10:00, Sociale CNA

The country wakes up under rain and snow/ Saturday lowers temperatures to minus

Low baric values ??will continue to dominate in our country throughout the day, bringing many clouds throughout the territory and a sudden drop in air temperatures in the early hours of the morning.

It is predicted that the clouds will undergo frequent developments, generating rain in the western lowlands, where from time to time the rain will also be in the form of showers.

While in the Northern and Southeastern mountainous areas of Albania, it is predicted that there will be snowfall.

Air temperatures will drop significantly in the morning and in the afternoon, fluctuating from -2°C to 12°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 45  km/h nga Juglindore duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 3 ballë.

Moti, e shtunë, 21 janar 2023

Sipas MeteoAlb, territori shqiptar mbtete nën ndikimin e masave ajore me origjinë nga Verilindja e kontinentit Europian duke bërë që të vijojë rënia e temperaturave të ajrit.

Gjithashtu vijojnë të jenë prezenete vranësirat e shumta në vendin tonë, ku pritet që herë pas here të pësojnë zhvillime vranësirat duke gjeneruar reshje.

Parashikohet që reshjet e shiut të shfaqen pothuajse në të gjithë ultësirën perëndimore. Ndërsa Veriu dhe gjithë shtrirja Lindore do të jenë në dominimn e reshjeve të dëborës.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke u luhatur nga -5°C deri në 11°C.

The wind will blow strong both on land and in the sea at a speed of 60 - 65 km/h from the South direction, creating 6 wave waves on the sea coast. /CNA.al

Lajmet e fundit nga