LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Storms and floods/ Meteorologists warn, deterioration of the weather

2023-01-17 08:04:00, Sociale CNA

Storms and floods/ Meteorologists warn, deterioration of the weather

The development of a low atmospheric pressure center in the Northwest Balkans will continue to dictate the weather conditions in Albania as well, bringing dense clouds which will generate rain and snow.

It is expected that the rains from time to time will also be in the form of downpours, where they will be more intense in the northwestern areas of our country.

It is predicted that the most visible rains will be in the afternoon and evening hours.

Air temperatures will continue to rise slightly in the morning and in the afternoon, fluctuating from 2°C to 17°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi 65 – 70  km/h nga Jugperëndimi për pasojë në brigjet detare do të gjenerohet dallgëzim 6 ballë.

Moti, nesër, e mërkurë, 18 janar 2023

Sipas MeteoAlb, zhvillimi i mëtejshëm i vranësirave do të bëjë që territori shqiptar të përjetojë shira intensivë si edhe stuhi të forta ere duke rrezikuar në shumë zona të ultësirës perëndimore edhe përmbytje.

Ndërsa në zonat malore lindore do të ketë edhe reshje të dendura dëbore.

Parashikohet që kushtet e paqëndrueshme atmosferike të vijojnë edhe gjatë natës duke bërë që reshjet e shiut dhe dëborës të jenë prezente.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes POR mesdita ruan të njëjtat vlera kostante duke u luhatur nga 3°C deri në 17°C.

The wind will blow strong both on land and in the sea at a speed of 65 km/h from the South-Southwest direction, creating 6 wave waves on the sea coast./CNA.al

Lajmet e fundit nga