LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-"The ports of Durrës and Vlora are unblocked, Saranda is paralyzed/ Bad weather holds fishing boats "hostage"

2023-01-19 09:53:00, Sociale CNA

Video-"The ports of Durrës and Vlora are unblocked, Saranda is

The General Maritime Directorate has announced that the movement of ferries has started in the Port of Durrës and Vlora towards Italy and vice versa.

In the port of Saranda, passenger ships of the Saranda-Corfus-Saranda line are not allowed to depart from both sides of the ports.

In the port of Shengjin, the situation is calm and without problems.

As for fishing vessels and small vessels, navigation in all ports is suspended until further notice.

Situation in ports and rads for the date 19.01.2022

Në portin Durrës  tragetet që operojnë   në linjën Durrës-Bari-Durrës  janë nisur nga porti i Durrësit trageti Rigel III dhe GNV, kurse nga porti i Barit në drejtim të portit të Durrësit janë nisur tragetet Rigel VII dhe Marina te cilat priten që të mbërrijnë rreth orës 11.

Kurse për mjetet e vogla dhe anijet e peshkimit është i pezulluar lundrimi.

Në Portin e Vlorës për linjën Vlorë-Brindisi-Vlorë është nisur nga Porti i Brindisit trageti Ioan Star dhe pritet që të mbërrijë në portin e Vlorës rreth orës 14:00.Kurse për mjetet e vogla dhe anijet e peshkimit është i pezulluar lundrimi.

Në portin e Sarandës anijet pasagjere të linjës Sarandë-Korfuz-Sarandë nuk janë lejuar që nisen  nga të dyja anët e porteve.Kurse për mjetet e vogla dhe anijet e peshkimit është i pezulluar lundrimi.

Në portin e Shëngjinit situata është e qetë dhe pa probleme.

Për anijet e peshkimit është pezulluar lundrimi deri në përmirësimin e situatës.

Situata meterologjike detare do te përmirësohet ditën e sotme pasdite,por dita e shtunë do të shoqërohet me erë te fuqishme nga drejtimi J JP me shpejtësi mbi 35 nyje në orë dhe me det me lartësi dallge mbi 4 m.

Përmirësimi i motit do të fillojë ditën e diele datë 22 janar 2023./CNA.al

Lajmet e fundit nga