LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Temperatures drop to minus 6 degrees/ The cold "grips" the country

2023-01-21 08:07:00, Sociale CNA

Temperatures drop to minus 6 degrees/ The cold "grips" the country

The Albanian territory remains under the influence of air masses originating from the Northeast of the European continent, causing the drop in air temperatures to continue.

Also, many clouds continue to be present in our country.

It is expected that the clouds will occasionally develop, generating precipitation. Rain is forecast to appear across most of the western lowlands.

While the North and the entire Eastern extent will be dominated by snowfall.

Air temperatures will continue to drop significantly in the morning and in the afternoon, fluctuating from -5°C to 11°C.

Era do të fryjë e fortë si në tokë dhe në det me shpejtësi 60 - 65 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 6 ballë.

Moti, e diel, 22 janar 2023

Sipas MeteoAlb, prej disa ditësh vendi ynë ndodhet nën zhvillimin e një qëndre të presionit të ulët atmosferik e vendosur në Veriperëndim të Ballkanit duke diktuar motin edhe në Shqipëri.

Parashikohet që vranësirat e shumta herë pas here të zhvillohen duke sjellë reshje edhe në formën e rrebesheve në zonat bregdetare dhe pjesërisht në zonën e ulët.

Ndërsa dëbora do të vijoj të jetë prezente në të gjithë zonën malore, por rrezikohet pjesërisht zona e ulët në disa qytete të ketë shfaqje të dëborës.  

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por mbeten kostante në mesditë duke u luhatur nga -6°C deri në 11°C.

Era do të fryjë e fortë si në tokë dhe në det me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi Jugor-jugperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 - 5 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga