LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Should we believe Veliaj or Kellici?

2023-03-29 09:42:00, Opinione Gjergji Koja
Should we believe Veliaj or Kellici?
Illustrative photo

Erion Veliaj aims for the 3rd term as mayor of Tirana in the elections of May 14, in a confrontation with Belind Këllic, the candidate of the opposition.

With the costs of political consumption due to the two mandates as mayor, but also the cuts from the government, Veliaj enters the race with practically the entire state machinery at his side, even the success of having planted 1 million trees and that in the city he administers as mayor construction permits were granted in 2022 with an area of ??1.8 million square meters.

Madje bazuar në parashikimet e vetë bashkisë, gjatë 2023 parashikohet që të arkëtohen nga lejet e ndërtimit 5.6 miliardë lekë ose 34% të të gjithë të ardhurave që ka Bashkia e Tiranës.

E kështu mund të rendisim si suksese të kryebashkiakut rreth 41 mijë euro, mbi 41 milionë leke në ditë, që paguhen nga taksat e qytetarëve për incenerimin e mbetejeve, në një incinerator fantazëm, apo projektet që Veliaj po nxiton të mbyllë gjatë kohës së fushatës, edhe pse sipas deklarimeve të tij duhej të kishin përfunduar 2-3 vite më parë. Bie fjala terminali i jugut, premtim ky i bërë që në 2019, dhe të paktën në vitin e fundit, kemi dëgjuar kryebashkiakun 5-6 herë të thotë se për pak javë do të vihet në funksionim.

Gjithsesi Veliaj po shkon drejt 14 majit me një thes me “suksese” dhe sigurisht ka bërë gati edhe thesin e premtimeve, që do të realizohen madje edhe pas 2027-ës, kohë kur edhe sikur të fitojë në këto zgjedhje, nuk do të jetë më kryebashkiak për shkak të kufizimit të mandateve.

Por duket se suksesi më i madh i Veliajt në 8 vitet që drejtoi Tiranën janë 1 milion pemët që ka mbjellë, pavarësisht se specialistë të mjedisit bazuar te llogaritjet kanë rrëzuar shifrën me të cilën kryebashkiaku mburret, ndërsa ai ka nisur numërimin për milionin e dytë. Pastaj vijnë ato shumëkatëshet, të cilat sigurisht numërohen më kollaj se pemët, por kur publikon foto nga qendra e Tiranës, mundohet t´i fshijë ato kullat, si për të treguar se dikush ia ka lënë në derë të Bashkisë.

Në anën tjetër, përballë Veliajt, është Belind Këlliçi, i cili të paktën në dy momente ka kapur në befasi kryebashkiakun. Momenti i parë ishte denoncimi i një tenderi me fitues të paracaktuar, të cilën Bashkia e Tiranës u deturua ta anulojë pas denoncimit nga Këlliçi.

Momenti i dytë është premtimi se do të garantojë një transport publik falas për qytetarët, madje me standarde më të larta se sa ky që sot ka Tirana. Ky premtim i hedhur fillimisht si një rrufe në qiell të hapur, kapi të papërgatitur Veliajn dhe stafin e tij, por edhe shumë personazhe, përfshirë edhe aktorë të mediave.

Disa janë të njëjtët që se kanë problem të thonë se i kanë numëruar vetë një nga një ato 1 milionë pemët e mbjella, madje të marrin edhe metrin e të nxjerrin se sipërfaqja e ndërtuar nuk është 1.8 milionë por vetëm 800 mijë.

Fillimisht u hodhën në qarkullim meme ironizuese, më pas u shfaq Veliaj që u mundua të bëjë një paralelizëm mes tramit të premtuar nga Lulzim Basha 12 vjet më parë dhe transportit publik falas, ndërsa cikli reagimeve u mbyll me pyetjen: ku do të gjenden paratë?

Këlliçi, apo grupi i ekspertëve që ka bërë një propozim të tillë, duket se ka përllogaritur me detaje se si mund të realizohet një premtim i tillë, madje edhe sa para mund ti kursehen një familjeje përgjatë 1 muaji, nëse ata përdorin 1 apo 2 linja urbanësh në Tiranë. Paralelisht me këtë premtim, Këlliçi artikuloi atë që e quajti si paketën e tarifave dhe taksave që do të aplikohen në Tiranë, nëse ai në 14 maj merr mandatin e kryebashkiakut. Diku zerim, diku përgjysmim dhe në raste të tjera ulje të ndjeshme të tarifave aktuale, që në fund përkthehen më shumë lekë të kursyera në xhepin e qytetarëve.

Sikundër pati kurajon që t´ia thotë në sy qytetarëve se brenda një mandati nuk mundet t´ju sigurojë 24 orë ujë në banesat e tyre, por do të bëheshin investime për të garantuar një furnizim me 16 apo 17 orë në ditë.

Të paktën deri më sot nuk kemi parë ndonjë kandidat që të pohojë në fushatë se x apo y çështje nuk mund të marrë zgjidhje në një mandat 4 vjeçar dhe kjo duhet vlerësuar, edhe pse kundërshtari politik mund ta shfrytëzojë përgjatë fushatës si një dobësi.

Nëse do të shikojmë dy tablotë, në njërën anë atë çka pohon publikisht Veliaj dhe në tjetrën çfarë premton Këlliçi, qartazi ka një dallim: kandidati i opozitës ka hedhur propozime përmes të cilave qytetarët kursejnë më shumë para në xhepat e tyre, çka do të thotë një mirëqenie më e mirë për to, ndërsa garanton një mirëadministrim të të ardhurave të Bashkisë.

Sot është e vështirë të thuash nëse Këlliçi mund të realizojë këto premtime të artikuluara deri më sot nëse fiton zgjedhjet e 14 majit, por po kaq e vështirë është të pohosh të kundërtën, se ai thjesht po bën premtime në erë.

On May 14, citizens at least have an alternative: they will vote to have more money left in their pockets, by traveling for free with urban transport, or through the reduction of taxes and fees of the Municipality, or enjoy counting the million the second of the trees and the millions that are poured every day into the incinerator that does not exist.

The choice is not difficult.../ CNA.al

19:47 Opinione Ermal Mulosmani

DP's black comedy

The last movement of the Alibeajt group, which invites...

Lajmet e fundit nga