LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

When those with a seal revolt

2023-03-15 14:07:00, Opinione Andi Bushati

When those with a seal revolt

In Albania, it is no longer a shame to behave in a funny way. This role has recently been taken over by these DPs with a stamp. It is enough to hear the cries of revolt of the Alibeaj group, due to the fact that the chief election commissioner, Celibashi, refused to register them for the May 14 race, to understand what absurd virus tends to infect the public debate.

What happened is simple. The seal crusaders also want to rob Berisha of representation, claiming that they still have President Basha in the court, but also to be recognized by the CEC as a serious party from which Basha has resigned.

Pra e gjithë revolta e sotme e “PD” me vulë kundër Ilirian Celibashit ngjizet nga dyzimi që duan të jenë njëkohësisht një grupim edhe me Bashë edhe pa Bashë. Ata nga një anë e njohin ende për lider edhe nga ana tjetër e etiketojnë atë si e “shkuara e pakthyeshme”.

Nga kjo dyfytyrësi u prodhuan pastaj sulmet ndaj Celibashit. Dikush e etiketonte si vegël që kërkon eliminojë Alibeajn për llogari të regjimit; një tjetër e shihte si zgjatim të diktaturës komuniste; një i tretë si stonaturë në sfondin e një vendi anëtar të NATO dhe aspirant për BE.

Situata bëhet më komike po të mendosh se bataretë vijnë nga ata që përfitojnë nga zemërgjerësia e Lindita Nikollës dhe që bashkojnë votat me Edi Ramën. Fabula e atyre që i janë vërsulur kryekomisionerit të zgjedhjeve i ngjan asaj të hajdutit që bërtet kapeni hajdutin.

Denoncimi i kësaj sjelljeje skizofrenike nuk ka lidhje fare, as me mbrojtjen e veprimeve të Celibashit, as me drejtësinë e akteve të tij. Ky i fundit e ka humbur rolin e arbitrit, që kur, për njëmijëenjë rrethana, u detyrua të linte jashtë zgjedhjeve atë që anëtarësia dërrmuese e PD-së ka zgjedhur për kryetar. Ai është delegjitimuar që kur nuk certifikon dot kandidatët e primareve, të cilët qytetarët i votuan si figurat që do rivalizojnë përfaqësuesit e rilindjes.

Njolla e turpit për Celibashin është se ai do vazhdojë të jetë kryegjyqtari i një procesi që ka diskriminuar opozitën reale.

Por, në vend që në mjedisin politik të diskutohej për këtë skandal, aty po ushtojnë krismat në ajër të Alibeajt dhe të atyre pak idiotëve të dobishëm që i shkojnë nga pas. Ata nuk e kanë për herë të parë këtë sjellje hipokrite. Janë po të njëjtit që anuluan votimet në PD, me gjoja arsyetimin se s’mund të mbaheshin kuvende antiamerikane, janë po ata që numëronin 5 mijë vetë, në një sallë që nxinte dy mijë, janë idem ata që përbetoheshin se selia e PD nuk kishte dyer të blinduara.

It is the same group that this summer day is playing the role of the false rebel, making the noisemaker of the real problem. In these elections, the representatives of the real opposition will have neither commissioners, nor the state funding they are entitled to, nor the media time stipulated by law. This is the real violation of May 14. And instead of the projectors focusing on this crime of the Ramist autocracy, the public should listen to the squeals of the seal bearers who have lost their necks. The beauty is that they act as if they are serious, as if they believe that they represent the majority, because this is what happens in a country where the shame of feeling funny has been lost.

15:48 Opinione Ardi Stefa

Mësuesit mjeranë!

Mjeranë? Po vërtet mjeranë! Pa personalitet, pa dinji...

Lajmet e fundit nga