LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Who is to blame for the accidents: The state or the idiots?

2023-03-11 14:59:00, Opinione Kreshnik Spahiu

Who is to blame for the accidents: The state or the idiots?

Last week in Berlin, Arjani called me, a friend who has immigrated to Germany for the last 2 years.

Hello Kreshnik, do you know any doctor in the psychiatric hospital - he asked me.

No, no, you said, I don't know any psychiatrists, but why should you?

"I have to pass the idiot test - he replied, because the police took away my car license because I exceeded the speed limits 3 times in a year."

To be honest, I was very sorry because Arjani is a family member and the car is a work tool. He had found a job as a driver as soon as Albanian licenses were recognized in Germany.

This is the German law: 3 times the same offense and you are considered an idiot because a normal person cannot do it.

Mu kujtua kjo histori kur hapa lajmet dhe tre kronikat kryesore ishin me aksidente masive në Shqipëri.

A e keni parë sa shumë idiotë dhe rrugaçë ka rrugëve të Shqipërisë që u japin makinave si të çmendur?

Plote dhe përplot në qytet dhe autostrada duhet të ulërinin dhe shash nga nëna dhe motra 10% të drejtuesve të makinave.

Në fakt Europa ka më shumë të çmendur se Shqipëria, por shteti ju bën rreshtore nëse shkelin ligjin.

A ju ka ndodhur të udhëtoni me makinë në Europë?

Nga Belgjika, Holanda, Gjermania, Austria, Sllovenia apo Kroacia nuk shikon asnjë polic në rrugë por populli respekton rregullat e qarkullimit rrugorë, ndërsa sapo hyn në kufirin shqiptar çdo 4-5 km shikon makina policie por që nuk e bëjnë dot zap kaosin dhe rrugaçet anarkist.

Jeta e shumë shqiptareve rrugaç vërtitet rreth timonit dhe shpejtësisë.

Këta idiotë s’kanë pasur shans të bëjnë gara në profesion dhe e vetmja konkurrencë e tyre është makina luksoze.

Këta fundërrina e kanë jetën e tyre aq bosh, sa e gjithë krenaria e tyre është makina.

Ata s’kanë pasur mundësi në jetë të rivalizojnë me të tjerë përveç parakalimit makinave.

Jeta e halabakëve shqiptarë fillon tek lavazhi makinës dhe mbaron tek parkimi dysh në mes rrugës. Sigurisht rruga nga lavazhi deri tek klubi lagjes përshkruhet duke hapur xhamat dhe duke nxjerrë dorën me rolex në dritare që ti shohim kush kalon në trotuar. Disa prej tyre kanë shitur gomarin ose lopët për të blerë Range Rover. Disa të tjerë kanë mbjell hashash. Të tjerë e kanë dhuratë nga babi i tyre hajdut për datëlindje.

Fatkeqësisht kjo pjesë e shoqërisë nuk janë pakicë por me mijëra idiotë që trazojnë çdo ditë autostradat shqiptare.

There is also Europe, but with a difference, that there even a simple citizen like Arjani is considered an idiot by law if he makes the same mistake three times, while in Albania, idiots who collide three families are considered respectable children of the neighborhood and spoiled sons of their fathers .

For these reasons the time has come for a law against the idiots and drug addicts who are flying over your heads taking lives and destroying hundreds of families.

Why does our little Albania have so many idiots on the streets?

15:48 Opinione Ardi Stefa

Mësuesit mjeranë!

Mjeranë? Po vërtet mjeranë! Pa personalitet, pa dinji...

11:15 Opinione Lutfi Dervishi

Elefanti apo miu?

Gjykatësi po shihte vëngërr në drejtim të dy palëve që...

Lajmet e fundit nga