LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mr. Gurra, we have the honor to propose him as a candidate

2023-03-12 13:16:00, Opinione Hysni Gurra

Mr. Gurra, we have the honor to propose him as a candidate

Mr. Gurra, we have the honor to propose you as a candidate.

Who better than you to serve this city that has lost its compass in the labyrinths of concrete and dirt...

The message ended: We are waiting for you at 07:59 near our offices - Sincerely, the head of the ABEOK coalition, Mr. Hello Jenishehri.

I look at the time, 7:30. I got dressed quickly, rushed out to the coalition headquarters.

Near the offices a wild crowd chanted my name. Someone was shouting at the crowd to hug the candidate (me). I had no choice but to surrender to the will of the crowd. It was the first time I faced such awe and admiration.

Aty për aty, mes një admirimi të harbuar, të cilin e zbulon krejt papritur, fillon sendërtohet një ambicie e përgjumur. Ndoshta kishte qenë aty gjithmonë, e kishin parë të gjithë, veç unë jo.

Simpatizantët bënin gjithë ato nderime, njerëz të famshëm që uronin krejt papritur, sidomos shefi i ABEOK.

Po shijoja ëndjen e të shkëlqyerit, m’u mbush mendja t’i shërbeja një gjinie të re, politikës, si kandidat, kandidat për i parë i qytetit.

Pa pritur më fringëlliu një mendim; a i kam vërtetë këto cilësi të cilat m’i evidentoi papritur shefi sqimëmadh i partisë, z. Selami(?).

U futa të shoh rrjetet sociale dhe mediat për të vërtetuar.

Fama ishte bërë virale; armik i despotizmti, i etur për liri, i djegur për t’i shërbyer popullit…i armatosur me dije politike, letrare, filozofike, orator hazërxhevap…ishin kryetituj të statuseve në rrjet e media.

U mallëngjeva, fillova të qaj, më kapi një inat i papërshkrueshëm- si është e mundur që nuk më kanë vlerësuar deri tani?!

Më erdhi inat, më kishin shfrytëzuar gjithë jetën talentin falas. Mu kujtua inati që pati përfshirë filozofin e njohur, Volter, të cilit ia shfrytëzonte kapacitetin e jashtëzakonshëm mbreti Frederik, nuk ia dinte as për nder, e tallte në sallonet aristokratike.

“Mos ia vini re, portokallin e shtrydhim, i pimë lëngun dhe e lëkurën e hedhim përtokë”, - tallej Frederiku me Volterin.

Idhnak siç ishte Volteri, fiks si unë tani, kur e patën pyetur se me ç’punë merrej, qe përgjigjur: “Po laj këmishët e palara të mbretit”. E kishte fjalën për prodhimtarinë intelektuale të Frederikut, të cilën ia sistemonte vetë Volteri.

I had loved freedom all my life, the desire to contribute as the first, I had not been appreciated... the day came - I was being appreciated. My tears did not stop, the crying became sobbing and loud...

Dad, dad...get up, we're going to the toys, 10 o'clock, get up, dad...my 5-year-old daughter woke me up.

15:48 Opinione Ardi Stefa

Mësuesit mjeranë!

Mjeranë? Po vërtet mjeranë! Pa personalitet, pa dinji...

Lajmet e fundit nga