LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prishtina did it twice/ Radhe is very well-known and "unknown" in Tirana

2023-03-20 10:09:00, Opinione Hysni Gurra

The well-known journalist Hysni Gurra has stated that from the polls so far in the country, the PD candidate for the Municipality of Tirana, Belind Këlliçi, answers that "I don't know him" according to him.

Through a post on social networks, Gurra makes comparisons with some of the elections held in Kosovo where he writes that those politicians who were more popular with the public did not win, but those who were "unknown" won.

Gurra also writes that it is now the turn of the "known", which according to him is Erion Veliaj and the "unknown" in this case is Këlliçi, who according to him will win the elections.

Full post by Hysni Gurras:

"I don't know him"

In the polls conducted so far for Tirana, Belind Këlliç gets a percentage of "I don't know" answers.

Let's take examples of how those who appeared in polls "I don't know" have triumphed.

Here we take the example with Shiptar, not with any other people.

Prishtina- The first time Shpen Ahmeti ran for Prishtina, he was an unknown name. He entered the race against a candidate who had 2 terms in office and who knew all of Kosovo, not just Pristina. Professor, leader of the great LDK, a man with a name.

We don't know him, we don't know the citizens in polls and the vote in Shpendi all. The bird defeated Isa Mustafa, whom everyone knew.

The government spent two mandates, the local elections for Pristina came again.

Vetëvendosja sapo kishte bërë histori në rang kombëtar, dominonte gjithë Kosovën me mbi 50% të votave në zgjedhjet parlamentare.

Nxori kandidat për prishtinën figurën e saj politike ndër më të njohurat, Arben Vitia. I popullarizuar si ministër shëndetësie, e njihnin të gjithë. Dilte nga 5-6 herë më ditë në tv (koha e pandemisë).

Daut Haradinaj ishte gjithashtu një kandidat tjetër, deputet, vinte nga lufta, me plumba në trup akoma, plus vëllai i ish-kryeministrit të Kosovës.

Partia kryesore e opozitës, LDK-ja, futi në garë një emër të panjohur. Përparim Rama. Jetonte në Angli. Ishte aq i panjohur sa nuk e kapnin sondazhet fare. Aq sa po ngurronte të vinte edhe në fushatë.

Erdhi vetëm 2 muajt e fundit. Filloi fushata. Përparimin nuk e njohim, thonin qytetarët në sondazhe.

Analistët nëpër media nuk e vinin në dyshim fitoren e Vitisë, kandidati i partis në pushtet, kishte popullaritetin personal, të partisë dhe super popullaritetin e liderit të partisë së tij, Albin Kurtit. Dukej e mbyllur puna.

Ecte fushata, Përparimi bëte fushatë, mësonte edhe shqipë ndërkohë. Populli vazhdonte “tallej”, nuk e njohim, thonin kur pyeteshin në sondazhe. Kur pyeteshin për rivalët thonin, po e njohim…

Raundi parë, eleminohen shumica, Përparimi dhe Vitia shkojnë në balotazh.

Filluan analistët prap, ndodhi një gabim, tani e copton Vitia në raundin e dytë. Erdhi dita, u kryen zgjedhjet, Përparim Rama krytar i Prishtinës. Mbaroi, i panjohuri e mundi atë që e njihnin të gjithë.

Qytetarët ishin tallë fort, aq fort me sondazhet sa habitën edhe Përparimin vetë.

Folk wisdom is strange. He says he knows you, but he never says to your face that I know you for a fraud, when you are one. I don't know why he doesn't say it, out of politeness or cynicism, but he doesn't say it. Let yourself enjoy yourself.

As it seems from the concrete cases, it is better not to say out loud "I know him" than to shout out loud we know him and whisper under his breath - yes we know him, we know him very well, but we know him as scammer./ CNA

19:47 Opinione Ermal Mulosmani

DP's black comedy

The last movement of the Alibeajt group, which invites...

15:48 Opinione Ardi Stefa

Mësuesit mjeranë!

Mjeranë? Po vërtet mjeranë! Pa personalitet, pa dinji...

Lajmet e fundit nga