LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Why was there no violence in the opposition protest?

2022-11-13 12:19:00, Opinione Endri Xhafo
Why was there no violence in the opposition protest?
Endri Xhafo, journalist

A friend asked me this morning: "Hello Endri, since I have a meeting with a diplomat, can you give me a personal opinion why there was no radicalism in the protest yesterday"? The answer for me is clear: Because Berisha and Meta did not have this goal. Why? First, because no one from the international community would support them, on the contrary, precisely the internationals would say "with these you want to come to power"?

Së dyti, zhgënjimi i (atyre) ndërkombëtarëve që prisnin dhunë, provokon kënaqësi në raport të drejtë në kampin opozitar; sa më i madh zhgënjimi i tyre, aq e madhe kënaqësia e opozitarëve. Dhe kjo na çon në arsyen e tretë pse nuk pati radikalizëm:

Berisha dhe Meta, por sidomos Berisha, nënvijëzuan dje diferencën me bombat molotov të Lulzim Bashës. Jo se njerëzit e terrenit të Bashës janë të ndryshëm nga ata të Berishës, sigurisht në pjesën më të madhe janë po të njëjtët, por diferencën e bën vullneti politik se ç'do të bësh me ata njerëz. Dhe i vetmi "akt vandal" i protestës së djeshme ishte boja e kuqe simbolike mbi dyert e Kryeministrisë. Dhe i vetmi përson i ndaluar "live" përpara kamerave ishte një person për të cilin u raportua se ka probleme të shëndetit mendor.

Arsyeja e katërt: Vetëm njerëzit e dobët, ose që të tjerët i konsiderojnë të dobët në një moment të caktuar, kanë nevojë të dëshmojnë se mund të jenë edhe të dhunshëm, që të tregojnë se duhen marrë seriozisht. Kujtoni Berishën në 14 shtator '98 (vinte pas poshtërimit të '97-ës), Ramën në 21 janar 2011 dhe Bashën gjatë protestave të 2019-ës. Berishën të gjithë e dinë që pas kaq vitesh eksperiencë mund të të bëjë gjëmën, ose, të paktën të huajt presin që ai të bëjë gjëmën.

Por Doktori kishte nevojë vetëm t'u çonte një mesazh partnerëve ndërkombëtarë, se ata nuk duhet të mbështesin më Ramën edhe kur tjetërsimi i votës del në pah në vetë raportet e ODIHR-it. Në këtë kuptim protesta e djeshme ishte një provë gjenerale e asaj që mund të ndodhë pas 14 majit, nëse vota tjetërsohet sërish. Mesazhi i Berishës për këtë ishte eksplicit: "Nga ky shesh, duhet t’ju deklaroj se Shqipëria nuk do ketë kurrë stabilitet pa votën e lirë të shqiptarëve".

And the last thing, why yesterday's protest was not aimed at violence, was that Berisha and Meta intended to charge their own people in the first place, to prove who the opposition people are with. And they did it brilliantly. Discussions then about the number of participants, etc., are purely rhetorical. From what he saw yesterday, Edi Rama should start to worry./ CNA.al

11:20 Opinione Luçiano Boçi

Erdhi dita!

Dita e shumëpritur erdhi! Është ditë shprese e jete. Ditë ...

Lajmet e fundit nga