LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Open Balkans is closing our mouths!

2022-11-07 18:12:00, Opinione Lutfi Dervishi
The Open Balkans is closing our mouths!
Journalist Lutfi Dervishi

Albania was not only the last in its reaction to the tense situation in the north of Kosovo, but also the most disappointing.

From what became public from the phone call of the President of Albania with the President of Kosovo and from the statement of the Ministry of Foreign Affairs, it is learned that "Albania has expressed its concern about the situation and requires dialogue"

With this formula: "express concern and seek dialogue as a solution" you can express yourself about any conflict happening in the world today from Sri Lanka to Yemen!

Even if the operation of social networks is blocked, you can express your concern and ask for a solution as soon as possible....

Edhe Beogradi zyrtar po të pyetej  do të shprehte shqetësimin e thellë dhe do të kërkonte zgjidhje me dialog për situatën.

Ngjarjet në Veri të Kosovës nuk janë rrufe në qiell të pastër. Kanë autorë konkretë, kanë  përgjegjës konkretë, kanë ideatorë dhe janë në funksion të një plani të mirëmenduar. Qeveria e Kosovës nuk ka nevojë sot për të shprehur shqetësim Shqipëria dhe as për t’i treguar se çështjet zgjidhen me dialog. Meqë ra fjala.. Dialog për çfarë? Dhe Dialog me kë?

Edhe në reagimin e fundit të kryeministrit Rama kërkohet: “vetëpërmbajtje dhe dialog”.

Shqipëria nuk mund të fshihet pas qëndrimit të aleatëve dhe aq më tepër të flasë si Papa, për “paqe dhe dialog” sepse e ka detyrim kushtetues, ndër të tjera, mbrojtjen e interesave të Kosovës.

A mos vallë në Tiranë mendojnë se çështja e targave të kohës së Millosheviqit është problemi që duhet zgjidhur apo çështja që duhet shtyrë për më vonë?  A mos vallë mendojnë se kemi të bëjmë me të drejtat e pakicës serbe në Kosovë? A mos vallë çështja ka mbetur te asosacioni i komunave serbe? (dhe këtu është koha për t'i kujtuar aleatëve se nëse e konsiderojnë Bosnjën dështim, nuk mund të kenë sukses me një Bosnjë të dytë në Kosovë”. Si shpjegohet që ka një ngurrim për t’i vënë emrin që ka aksionit për destabilizimin e Kosovës? Asgjë në Veri nuk ndodh pa pëlqimin/miratimin e Beogradit.

Sot ambasada e Rusisë në Maqedoninë e Veriut ka shpërndarë postimin: “Kosova është Serbi dhe Krimea është Rusi”.

Kemi muaj të tërë që flasim për luftën në Ukrainë, dhjetëra herë kemi dëgjuar dhe mijëra herë të tjera do të dëgjojmë (deri ditën e zgjedhjeve)  dokrrat me rublat ruse në politikën shqiptare. Po kur vjen puna për të vënë gishtin në plagë - marrim qëndrim që të kujton politikën zyrtare të Tiranës në vitet 70 që fliste për vëllezërit kinezë dhe miqtë kosovarë?!

A është interesi i Rusisë për të destabilizuar Ballkanin? A po vepron Beogradi si bedel i Putinit? A është koha për të folur apo duhet heshtur se “duhet mirëkuptuar Serbia”? Apo kemi halllin: ne oçavaj Vuçiçu! (se mos na mërzitet Vuçiqi).

Si mund të aspirojmë për Ballkan të Hapur, kur për një palë targa (të kohës së Millosheviqit) mund të shpërthejë lufta?!

In the Open Balkans, we are with Serbia and North Macedonia, but for the sake of the Open Balkans, we cannot close our mouths and speak in a way that reminds us of the Shkodra expression "I'm sorry, my mother shut up."

10:17 Opinione Ditmir Bushati

Strategic intimacy!

In the closing speech of the Conference on the Future of E...

Lajmet e fundit nga