LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dua Lipa performs on the first night of the Sunny Hill Festival

2022-08-04 21:21:36, Kulturë CNA
Dua Lipa performs on the first night of the Sunny Hill Festival
Singer, Dua Lipa

On August 4, the Sunny Hill Music Festival, organized by the Foundation of the same name of the world-famous singer, Dua Lipa, starts in Pristina.

At the press conference before the start of the festival, Dua Lipa said that she is proud to be in Kosovo and expressed her excitement for tonight's performance.

"I am very happy to be in my home, in my country and to have the opportunity to do something like this," said Dua Lipa.

"It is a very good feeling to come to perform in Pristina, there is no better feeling. I can't wait to feel those emotions before I go on stage," she added.

Sunny Hill do të mbahet në Parkun e Gërmisë nga 4 deri më 7 gusht dhe sipas organizatorëve, festivali do të sjellë në Prishtinë një numër të madh artistësh me famë botërore.

Dukagjin Lipa tha se ky festival po organizohet pas një mosmarrëveshjeje me autoritetet në Kosovë lidhur me lokacionin se ku do të mbahej.

“Pati një ndalesë të madhe. Në mendjen tonë ishte sikur asgjë më nuk do të organizohej në mënyrën si ka qenë përpara. Por, fatmirësisht ja ku jemi, pas dy vjetëve organizojmë festivalin më të madh në rajon”, tha Dukagjin Lipa.

Sipas tij, nëse do të realizohej plani paraprak që Sunny Hill të mbahej në Bërnicë të Poshtme, atëherë do të mund të ndiqej nga 40.000 persona.

Por, kapaciteti në Gërmi do të mundësojë që ky festival të ndiqet nga mbi 25.000 persona, që sipas Dukagjin Lipës, bën që edicioni i sivjetmë të jetë më i madhi.

Ndërkaq, kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, tha se ngjarje sikurse Sunny Hill po ndihmojnë në promovimin e Prishtinës dhe Kosovës në përgjithësi.

“Pavarësisht faktit që Kosova po ndihet e izoluar për shkak të liberalizimit të vizave, Prishtina megjithatë është transformuar në një qendër kreative, inovative që duke i falënderuar njerëzve të mëdhenj, artistëve të mëdhenj sikurse Dua që vijnë e kontribuojnë më shumë se çdo diplomat dhe krejt shteti në promovimin e vendit”, tha Rama.

Më herët gjatë këtij vitit, për shkak të mospajtimeve lidhur me kërkesën për shfrytëzim nga Fondacioni Sunny Hill të një parcele prej 17 hektarësh në periferi të Prishtinës, ishte anuluar mbajtja e festivalit në Prishtinë dhe ishte bartur në Tiranë.

But then it was agreed that the festival would be held in Pristina from 4 to 7 August and then in Tirana from 26 to 28 August.

The first edition of the Sunny Hill Festival was held in 2018, while the 2020 edition was canceled due to the coronavirus pandemic.

Lajmet e fundit nga