LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'Shkodra International Food Event'/ Spahia: Unique experience! Presenting the biggest names of Italian cuisine

2022-07-13 17:30:00, Kulturë CNA
'Shkodra International Food Event'/ Spahia: Unique experience!
Mayor of Shkodra Bardh Spahia

In Shkodra, the grand event "Shkodra International Food Event" will be organized on July 14, 15 and 16.

The Mayor of Shkodra Bardh Spahia has called it a unique experience as Shkodra will turn into a big party where about 30 bars and restaurants where their chefs will join forces to show us a side of Shkodra that we can't wait to discover .

Sipas Spahisë, ky është një event që ka marrë një jehonë të madhe mediatike edhe në Itali pasi sheh të angazhuar si bashkorganizator disa emra të mëdhenj si shefi Carlo Zari i cili ka gatuar për çiftin Obama, Armanin, Sofia Loren, Ferrarin etj.

"Event i cili synon ta kthejë Shkodrën në pilkë referimi dhe këtë aktivitet në një ngjarje gastronomike të cilën synojnë nga sivjet në një ngjarje të përvitshme me epiqendër në Shkodër.Nga datat 14, 15 dhe 16 korrik Shkodra do të kthehet në një festë të madhe ku rreth 30 bare dhe restorante ku shefat e tyre do të bashkojnë forcat për të na treguar një anë të Shkodrës që mezi presim ta zbulojmë.

It is an event that has received a great media echo in Italy as it sees some big names engaged as co-organizers, such as chef Carlo Zari, who has cooked for the Obama couple, Armani, Sofia Loren, Ferrari, etc.

He is a character who promotes culinary in many countries and mainly the Italian one. We also have the name of the greatest critic of Italian cuisine, Raspeli, and we will undoubtedly have an important presence from the neighboring country of journalists from Corriere Della Sera, etc. It will be a unique experience", Spahia said. /CNA.al

 

Lajmet e fundit nga