LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zjarr në një pallat në Kinë/ 15 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

2024-02-24 09:33:00, Kosova & Bota CNA
Zjarr në një pallat në Kinë/ 15 të vdekur dhe
Ndërtesa që u përfshi nga flakët në Kinë

Pesëmbëdhjetë persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 40 të tjerë janë plagosur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë apartamentesh në Kinën lindore, thanë autoritetet lokale.

Pamjet e shpërndara në rrjetet sociale treguan flakë dhe shtëllunga tymi të zi që përfshinin disa kate të një rrokaqiell në qytetin Nanjing.

Zyrtarët njoftuan se zjarri filloi në katin e parë të ndërtesës dhe ende nuk është zbuluar shkaku i flakëve. 

Njëzet e pesë makina zjarrfikëse dhe 130 zjarrfikës u dërguan për të shuar flakët. 

Nga 44 personat e lënduar të dërguar në spital për trajtim, njëri është në gjendje kritike dhe një tjetër i plagosur rëndë, thanë zyrtarët.

Zjarret dhe aksidentet e tjera vdekjeprurëse ndodhin shpesh në Kinë për shkak të zbatimit të dobët të standardeve të sigurisë.

Zjarri në Nanjing vjen një muaj pasi 13 nxënës shkolle, nëntë dhe 10 vjeç, u vranë pasi një zjarr shpërtheu në një konvikt shkolle në provincën Henan të Kinës.

Ditë më vonë, të paktën 39 njerëz u vranë dhe nëntë u plagosën në një zjarr që filloi në bodrumin e një dyqani në qytetin Xinyu./CNA 

Lajmet e fundit nga