LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

German government defends plan to ease citizenship rules

2022-11-29 08:34:23, Kosova & Bota CNA

German government defends plan to ease citizenship rules

The German government on Monday defended plans to make it easier to obtain citizenship, countering complaints from both within the ruling coalition and the opposition that doing so could encourage illegal immigration.

The government has said it wants to boost immigration and training to tackle the skills shortages weighing on Europe's biggest economy at a time of slowing economic growth and an aging population adding to pressure on the system. public pensions.

“Kushdo që jeton dhe punon këtu në baza të përhershme duhet gjithashtu të jetë në gjendje të votojë dhe të zgjidhet. Ata duhet të jenë pjesë e vendit tonë me të gjitha të drejtat dhe detyrat që i shoqërojnë”, tha kancelari Olaf Scholz në një forum mbi imigracionin të transmetuar në televizion.

"Dhe kjo duhet të jetë plotësisht e pavarur nga origjina, ngjyra e lëkurës, apo përkatësia fetare", shtoi ai.

Ministrja e Brendshme Nancy Faeser, nga partia Social Demokrate (SPD) e zotit Scholz, parashtroi planet për të shkurtuar numrin e viteve që një person duhet të presë përpara se të bëhet shtetas, nga tetë, në pesë dhe të heqë kufizimet për shtetësinë e dyfishtë.

Kërkesat e gjuhës gjermane për shtetësinë do të lehtësoheshin gjithashtu për emigrantët e viteve 1950, 1960, shumica e të cilëve turq, që kishin shkuar për të punuar në Gjermaninë Perëndimore.

Zoti Scholz po ashtu mbështeti të drejtën e emigrantëve që të kenë shtetësi të dyfishtë, duke argumentuar se "përkatësia dhe identiteti, nuk janë faktorë që përjashtojnë njëri tjetrin".

Projektligji mund të kalojë nëpër ndryshime ndërsa shkon në departamente të tjera qeveritare për konsultime në ditët në vijim, pas së cilës duhet të miratohet nga kabineti tre-partiak dhe më pas t'u dërgohet ligjvënësve në Bundestag.

The general secretary of the FDP, the junior partner in the coalition with the SPD and the Green environmentalists, has spoken out against the plan. In an interview with the "Rheinische Post" newspaper, Bijan Djir-Sarai questioned the timing of the presentation of this bill, while condemning the lack of progress in deportations and the fight against illegal migration.

Ms Faeser played down the differences in the coalition and said all parties had signed up to the plan in their coalition agreement. The legal changes could come into effect in the summer of 2023, she added.

The conservative opposition has also criticized the citizenship proposal. Alexander Dobrindt of Bavaria's CSU party told Bild magazine that the reforms would have an "attractive effect on illegal migration"./VOA

Lajmet e fundit nga