LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

They worked for Israel/ Iran sentences five people to execution

2023-03-23 15:27:00, Kosova & Bota CNA

They worked for Israel/ Iran sentences five people to execution

A court in the northwestern Iranian city of Urmia has sentenced five people to death, four men and one woman, who were accused of working for the Israeli intelligence agency, Mossad.

Norway-based human rights group Hengaw said at least five other people have been sentenced to prison.

In December last year, Iran executed four people for collaborating with Israel.

Izraeli dhe Irani janë armiq rajonalë dhe Irani vazhdimisht njofton për ndalimin e njerëzve që thotë se spiunojnë për shtete të huaja, përshirë Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin. Irani nuk e njeh Izraelin dhe mbështet grupet e armatosura anti-izraelite në mbarë rajonin, sikurse Hezbollah dhe Hamas.

Irani dhe Izraeli për një kohë të gjatë e akuzojnë njëri-tjetrin për spiunim. Izraeli e sheh Iranin si kërcënimin më të madh dhe vazhdimisht ka kërcënuar me veprime ushtarake për të parandaluar Iranin që të ketë armë bërthamore. Irani mohon se synon që të ketë armë bërthamore dhe është zotuar për përgjigje të ashpër ndaj çdo agresioni izraelit.

Me një listë të gjatë të krimeve për të cilat shqiptohet dënimi me vdekje, Irani ka ekzekutuar të paktën 314 të burgosur gjatë vitit 2021. Vetëm Kina ka ekzekutuar më shumë të burgosur dhe atë mbi 1.000.

There is still no accurate data on the number of executions during 2022. /REL

Lajmet e fundit nga