LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Devastating earthquakes in Turkey / Fears about the safety of buildings in Istanbul

2023-03-22 15:28:00, Kosova & Bota CNA

Devastating earthquakes in Turkey / Fears about the safety of buildings in

Istanbul, Europe's largest city, was not affected by February's strong earthquakes in Turkey, but the city's mayor warns that poor construction quality could spell disaster in the future.

The February earthquakes destroyed thousands of residential buildings in Turkey. Many people have blamed the poor build quality for this.

Istanbul is the most populous city in Europe. It has more than 15 million inhabitants and is often hit by earthquakes. The city's mayor, Ekrem Imamoglu, warns that the city faces an unprecedented threat.

“Nuk e dimë se kur do të godasë tërmeti tjetër. Të lejosh njerëzit tanë të jetojnë në ndërtesa, që mund të kërcënojnë jetën e tyre është, Zoti na ruajt, sikur t'i lëmë me vetëdije të vdesin”, thotë ai.

Në një faqe interneti të bashkisë banorët mund të bëjnë kërkesa për inspektimin e banesave të tyre.

Disa ndërtesa pritet të shemben për shkak të standardit të ulët të ndërtimit të tyre, ndërsa të tjerat janë duke u përforcuar me ndihmën e granteve dhe kredive me interesa të ulëta. Por shumë njerëz thonë se nuk kanë mundësi të paguajnë. Ata tani janë të shqetësuar mbi sigurinë e familjeve të tyre.

“Apartamenti i familjes sime është një ndërtesë pesëkatëshe mjaft e vjetër. Familja e vëllait tim jeton atje. Ata janë të tmerruar dhe ngushëllimi i tyre i vetëm është se jetojnë në katin e fundit dhe nëse ndërtesa shembet, ata shpresojnë se mund të mbijetojnë”, thotë Sabiha Kuskun, banore e Stambollit.

Stambolli është qendra e bumit dhjetëvjeçar të industrisë së ndërtimit në Turqi. Ekspertët thonë se ashtu si kompanitë e ndërtimit në rajonin e goditur nga tërmeti, edhe ato që veprojnë në këtë qytet përfituan nga amnistitë e qeverisë që i lejuan ndërtuesit të paguanin një gjobë për legalizimin e banesave që nuk plotësonin rregullat e rrepta të ndërtimit për tërmetet.

“Ne ndoshta do të shohim të njëjtën gjë këtu në Stamboll, kështu që bëhet fjalë për një rrezik të madh. Amnistia, e lejuar në shumë zona ndërtimi, ka shkaktuar një problem të madh. Është një nga themelet e problemit më të gjerë”, thotë arktitekti Omer Yilmaz.

Shumë sipërmarrës ndërtimi u arrestuan për shkak të pasojave të tërmeteve të shkurtit.

Por bumi i ndërtimit në Turqi ka nxitur rritjen e paprecedentë ekonomike të vendit, duke mbështetur presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe vitet e suksesit elektoral të Partisë së tij AKP.

"Regardless of laws and regulations, it is the unstated policy of this government to use every square inch of land to build residential houses, or expand commercial centers, as well as to satisfy the demands of an ever-growing group of entrepreneurs and construction companies. , who finance the election campaigns of AKP and Erdogan", says analyst Atilla Yesilada.

Dealing with the threat of unsafe buildings is now a priority, with Istanbul's mayor warning that 90,000 buildings are at high risk from earthquakes./ REL

Lajmet e fundit nga