LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The new China-Russia agreements bring a "new era" to the partnership

2023-03-21 21:28:17, Kosova & Bota CNA
The new China-Russia agreements bring a "new era" to the partnership
View after the signing of agreements between Chinese President Xi Jinping (left) and Russian President Vladimir Putin in Moscow

Chinese President Xi Jinping and Russian President Vladimir Putin have signed a series of documents on "strategic cooperation" between Beijing and Moscow, after meetings in the Kremlin that Putin described as "successful and constructive".

Xi has said that one of the agreements he signed with Putin will result in a "new era" of cooperation.

“Ne e kemi nënshkruar një deklaratë për thellim të partneritetit strategjik dhe lidhjeve bilaterale, duke hyrë kështu në epokë të re”, ka thënë ai, pas takimit me Putinin, më 21 mars.

Televizioni shtetëror rus e ka transmetuar ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjeve në Kremlin, në ditën e dytë të vizitës treditore të Xi-së në kryeqytetin rus.

Xi i ka lavdëruar “bisedimet konstruktive” që ka pasur me Putinin, duke iu referuar zgjerimit të bashkëpunimit për tregti dhe ekonomi me Rusinë, duke përfshirë eksportimin e më shumë mallrave elektronike kineze.

Putin ka thënë se është arritur pajtueshmëri për dërgim të gazit shtesë në Kinë dhe se të dyja shtetet mëtojnë të zgjerojnë lidhjet e transportit përmes ndërtimit të rrugëve dhe urave.

Lidhjet në mes të Rusisë dhe Kinës “nuk nënkuptojnë bllok. Nuk janë të një natyre konfrontuese dhe nuk janë të drejtuara kundër shteteve të treta”, është thënë në deklaratën e përbashkët.

Për luftën në Ukrainë, Xi ka thënë se Pekini përkrah zgjidhje diplomatike për konfliktin.

“Ne drejtohemi nga parimet e Kombeve të Bashkuara… dhe promovojmë një zgjidhje paqësore”, për luftën në Ukrainë, ka thënë Xi.

“Ne jemi gjithmonë për paqe dhe dialog”, ka thënë ai, duke ritheksuar “pozicionin neutral” për Ukrainën.

Shtetet e Perëndimit e kanë hedhur poshtë propozimin 12-pikësh të Kinës për uljen e tensioneve, sepse, sipas tyre, e favorizon qëndrimin e Rusisë.

Putin has said that China's proposal can be used as a basis for peace in Ukraine, but he has said that the countries of the West and Kiev are not ready to accept it.

The war in Ukraine started on February 24, 2022.

Russian President Vladimir Putin calls the war a "special military operation" to demilitarize Ukraine.

The West has responded to Russia, hitting the economy of this country with harsh sanctions.

As a result of the war, thousands of people have died and millions more have been displaced from their homes./ REL

Lajmet e fundit nga