LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Serbian List does not change its stance on participation in the elections, even after Ohrid

2023-03-20 15:18:21, Kosova & Bota CNA
The Serbian List does not change its stance on participation in the elections,
The chairman of the Serbian List, Goran Raki?

The leaders of the Serbian List, the largest party of the Serbs in Kosovo - have reconfirmed on Monday to the American ambassador in Kosovo, Jeffrey Hovenier, that they will not participate in the extraordinary elections in the northern municipalities of Kosovo.

These elections will be held on April 23, after their postponement on December 18 last year, at the request of the international community.

Përmes një komunikate për media, Lista Serbe - e cila gëzon mbështetjen e Beogradit zyrtar - ka thënë se do ta mbajë këtë qëndrim derisa të plotësohen dy kushte: formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, dhe tërheqja e të gjitha njësiteve speciale nga veriu i Kosovës.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) e ka caktuar 22 marsin si afatin e fundit të aplikimit për pjesëmarrje në këto zgjedhje.

Sipas KQZ-së, deri më tani janë të certifikuar 11 kandidatë për të marrë pjesë në këtë proces zgjedhor.

Të 11-it janë të certifikuar nga afati paraprak, i dhjetorit të vitit të kaluar, kur ishte planifikuar të mbaheshin zgjedhjet, pasi në afatin e ri, të hapur në mars, nuk është dorëzuar asnjë aplikim shtesë.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale do të organizohen në katër komunat veriore – Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Leposaviç dhe Zubin Potok – pas dorëheqjeve të kryetarëve të tyre, në nëntor të vitit të kaluar.

Dorëheqjet e tyre, si dhe dorëheqjet kolektive të serbëve nga institucionet e Kosovës, kanë qenë shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targa serbe në RKS – Republika e Kosovës.

Prej vitit 2013, kur është formuar kjo parti, ajo ka marrë mbi 90 për qind të votave nga komuniteti serb në pothuajse të gjitha zgjedhjet e Kosovës.

Mirëpo, misioni vëzhgues i BE-së rregullisht përmend nëpër raporte se, Lista Serbe e ka “monopolizuar jetën politike në mesin e serbëve të Kosovës".

Ambasadori Hovenier ka thënë ditë më parë, në një takim me gazetarë, që nëse do të ketë marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë, në takimin që është mbajtur në Ohër, më 18 mars, diçka e tillë mund të çonte në pjesëmarrjen e serbëve në zgjedhjet në veri.

Edhe i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë në një intervistë për Radion "Evropa e Lirë", më 18 mars – para nisjes së takimeve në Ohër – që do të dëshironte të diskutohej për këtë temë.

"Ne do të donim t’i shihnim qytetarët serbë të marrin pjesë në zgjedhje. Unë mendoj se i kanë disa shqetësime se si do të dukej përfaqësimi i tyre. Por, jam me shpresë që pas ditës së sotme [18 mars], ne do të kemi një diskutim të ri me ta sa i takon pjesëmarrjes në zgjedhjet e ardhshme", ka thënë Escobar në intervistë.

Në takimin e Ohrit, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, janë pajtuar për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve, të mbështetur nga Bashkimi Europian.

Marrëveshja me 11 nene, e bërë publike më 27 shkurt, nuk e obligon Serbinë që ta njohë Kosovën, por kërkon nga të dyja vendet që t’i pranojnë dokumentet dhe simbolet e njëra-tjetrës, përfshirë: pasaportat, diplomat dhe targat.

Ajo kërkon, po ashtu, nga palët që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tani në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, përfshirë edhe atë për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, të cilin Qeveria në Prishtinë e ka refuzuar deri më tash, me arsyetimin se mund të rrezikojë funksionalitetin e shtetit.

As for the Association of municipalities with a Serbian majority, Kurti said - after reaching the agreement - that it is about "an adequate level of self-management of the Serbian community" and "not about self-government".

Kosovo and Serbia have reached agreement on the Association in 2013 and then in 2015 on the principles for its establishment.

In 2015, the Constitutional Court of Kosovo found that the agreement is not in full harmony with the Constitution.

Serbia demands that Kosovo implement the agreements reached, but the Government of Kosovo has declared against a mono-ethnic association.

With the mediation of the EU and the support of the USA, the two countries have been in negotiations for the normalization of relations since 2011.

They have reached dozens of agreements, but most of them have not been implemented and the parties have blamed each other for stagnation./ REL

Lajmet e fundit nga