LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

South Korea and the US intensive training / North Korea launches a missile towards the sea

2023-03-19 20:21:00, Kosova & Bota CNA

South Korea and the US intensive training / North Korea launches a missile

North Korea fired a short-range ballistic missile into the sea on Sunday, authorities in neighboring South Korea said, ramping up weapons-testing activity in response to ongoing US-South Korea military exercises. North Korea views the military drills as rehearsals for a future attack.

Vazhdimi i provave të lëshimit të raketave nga Koreja e Veriut tregon vendosmërinë e saj për të mos u tërhequr, megjithë stërvitjet SHBA-Koreja e Jugut, të cilat janë më të mëdhatë e këtij lloji të viteve të fundit. Por, shumë ekspertë thonë se provat janë gjithashtu pjesë e objektivit më të madh të Koresë së Veriut për të zgjeruar arsenalin e saj të armëve, për të fituar njohjen ndërkombëtare të statusit të një vendi me arsenal bërthamor si dhe për të arritur heqjen e sanksioneve ndërkombëtare.

Raketa e nisur nga zona Tongchangri në veriperëndim të vendit fluturoi përgjatë gjithë territorit koreanoverior përpara se të binte në ujërat pranë bregut të saj lindor, thanë ekspertët koreanojugorë dhe ata japonezë. Ata thanë se raketa përshkoi një distancë prej 800 kilometrash, një distancë që sugjeron se kjo lloj arme ka kapacitetin për të goditur Korenë e Jugut.

Të dërguarit e lartë për çështjet bërthamore të Koresë së Jugut, Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara biseduan nëpërmjet telefonit dhe e dënuan me forcë lëshimin e raketës, si një provokim që rrezikon paqen në Gadishullin Korean dhe rajonin. Ata ranë dakord të forcojnë koordinimin mes tyre, për t’i dhënë një përgjigje të vendosur ndërkombëtare veprimit të Koresë së Veriut, njoftoi Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut.

US Indo-Pacific Command said the launch of the latest missile did not pose an immediate threat to US territory or allies. But she added that it highlights the destabilizing impact of North Korea's illicit weapons programs and that the United States' commitment to North Korea and Japan remains "ironclad."

According to South Korean media reports, the United States and South Korea plan to include an American aircraft carrier in the exercises, which end this month. This suggests that tensions on the Korean Peninsula may continue for several weeks, while North Korea is expected to continue to respond to these exercises with further weapons tests./ VOA

Lajmet e fundit nga