LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Black Sea wheat agreement between Ukraine and Russia is extended

2023-03-18 16:34:00, Kosova & Bota CNA

The Black Sea wheat agreement between Ukraine and Russia is extended

Turkey also hopes that the agreement between Kiev and Moscow on wheat exports will be able to continue for another 120 days, although time is running out.

This agreement is considered key to preventing the global food crisis.

The current deal expires at midnight on Saturday, Istanbul local time.

"The deadline is approaching," Turkish Defense Minister Hulusi Akar said on Friday.

"We are in contact with Ukraine and Russia for the continuation of the agreement, according to the original deadlines."

Lufta e Rusisë në Ukrainë, e nisur në shkurt të vitit 2022, ka rezultuar me bllokimin e porteve ukrainase në Detin e Zi, nga anijet luftarake.

Mirëpo më vonë në korrik të vitit 2022 është arritur një marrëveshje mes Ukrainës dhe Rusisë, nën ndërmjetësim të Turqisë dhe Kombeve të Bashkuara, për të siguruar korridore të lira detare për transportim të grurit.

Ukraina është një prej prodhuesve më të mëdhenj të grurit në botë.

Akar ka përmendur se sipas pikave të marrëveshjes, ajo mund të vazhdohet për 120 ditë, përveç nëse palët vendosin ndryshe.

Marrëveshja fillestare është shtyrë në nëntor, deri më 18 mars.

Mirëpo Moska ka thënë ditë më parë se është e gatshme të vazhdojë marrëveshjen vetëm për 60 ditë.

Kiev has not liked this proposal, saying that the period is different from what the agreement provides, although the Ukrainians have not thrown that possibility off the table.

The war in Ukraine started on February 24, 2022.

Russian President Vladimir Putin calls the war a "special military operation" to demilitarize Ukraine.

The West has responded to Russia, hitting the economy of this country with harsh sanctions.

As a result of the war, thousands of people have died and millions more have been displaced from their homes./ REL

Lajmet e fundit nga