LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Djukanovic wins the first round of the presidential elections

2023-03-20 08:18:00, Kosova & Bota CNA
Djukanovic wins the first round of the presidential elections
Illustrative photo

After the elections in Montenegro, the pro-Western president who has been in power for a long time, Milo Djukanovi?, according to preliminary data, won 35% of the votes. In the runoff, Djukanovic comes out with economist Jakov Milatovic.

In the midst of the country's political crisis, Montenegro voted for a new president. According to the Institute for Electoral Studies, CTD the current pro-Western president Milo Djukanovic won 35% of the vote. For the run-off round, Djukanovic must face economist Jakov Milatovic, who ranks second according to the preliminary results with 29% of the votes.

Partia e tij "Europa tani" është e afërt me kishën ortodoske-serbe të komanduar nga Beogradi. Në vendin e tretë u rendit kreu i Frontit Demokratik, parti e hapur proserve, Andrija Mandiç, me 19 të votave. Zgjedhjet e balotazhit zhvillohen më 2 Prill. Këto zgjedhje vendosin për fatin politik të Gjukanoviçit.

Në Malin e Zi 540.000 votues u thirrën të dielën të votojnë për presidentin e ri të vendit. Zgjedhjet u zhvilluan në një klimë të ndezur politike. Presidenti aktual, Gjukanovi? këtë herë ka konkurrencë të fortë. Jakov Milatovi?, një ekonomist proeuropian ka dalë në garë kundër properëndimorit Gjukanovi?. Milatoviç, politikan i ri shihet me shanse të mira për zgjedhjet e balotazhit. Partia e tij "Europa tani" paraqitet si parti moderne dhe e orientuar nga reformat. Milatoviç ka qenë ministër i Ekonomisë në qeverinë proserbe jetëshkurtër (dhjetor 2020-prill 2022).

Andrija Mandi?, i cili kërkon një afrim më të madh të vendit anëtar të NATO-s me Serbinë fqinje dhe Rusinë u rendit i treti.

Gjukanovi? akuzohet për korrupsion

The 61-year-old Milo Djukanovi?, who has held a leadership position in Montenegro for 33 years, is accused by his political opponents of corruption, as well as his center-left DPS party. Djukanovi? and his party do not accept the accusations. Montenegro has been in a deep political crisis for months. Several times there were votes of no confidence in the parliament and political clashes between the president and the deputies. On Thursday, Djukanovi? decided to dissolve the parliament and set the date of new parliamentary elections on June 11. The result of the presidential elections may also affect the parliamentary elections./ DW

Lajmet e fundit nga