LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The EU is expected to send ammunition worth 2 billion euros to Ukraine

2023-03-20 09:22:00, Kosova & Bota CNA

The EU is expected to send ammunition worth 2 billion euros to Ukraine

Ukrainian forces have repelled new Russian attacks in Bahmut in the past 24 hours, Kiev said on March 20.

The battle for this devastated Ukrainian city, located in the eastern Donetsk region, continues as European Union ministers on March 20 prepare to discuss a €2 billion plan to supply Ukraine with much-needed ammunition.

Russian forces carried out 69 attacks in the previous day in Bahmut and the nearby settlements of Avdijivka, Liman, Marjinka and Shakhtarsk, the General Staff of Ukrainian forces said.

Sipas ushtrisë ukrainase, forcat ruse kanë vazhduar të sulmojnë vendbanimet civile në rajonet e Donjeckut dhe Zaporizhjës, duke shkaktuar viktima në mesin e civilëve dhe duke dëmtuar infrastrukturën.

Në pjesët e pushtuara nga Moska në rajonin jugor të Hersonit, ushtarët rusë që gjenden në pika të kontrollit po detyrojnë civilët që të pajisen me pasaporta ruse, duke i kërcënuar ata me dhunë dhe burgim, u tha në njoftimin e ushtrisë ukrainase.

Pjesët perëndimore të Hersonit, përfshirë qytetin e Hersonit, u çliruan nga forcat ukrainase nëntorin e vitit të kaluar, ndërkaq rusët u tërhoqën në anën tjetër të lumit Dnjepër.

Në Bruksel, ministrat e Jashtëm dhe të Mbrojtjes së BE-së mblidhen më 20 mars për të diskutuar planet për t’i ofruar municion Ukrainës në vlerë prej 2 miliardë eurosh në bazë të planit që përfshin blerjen e përbashkët të municionit nga blloku evropian.

“Koha është e rëndësishme, ne duhet të dërgojmë më shumë municion artilerie dhe ne duhet ta bëjmë këtë me shpejtësi”, ka paralajmëruar shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, pritet t’i adresohet këtij takimi përmes video-lidhjes nga Kievi. Ai pritet t’i informojë homologët e tij evropianë lidhur me situatën aktuale në fushëbetejë.

Kievi ka thënë se i dihen 350.000 predha çdo muaj për t’i bërë ballë ofensivës së Rusisë në lindje dhe të jetë në gjendje që të kryejë një kundërofensivë gjatë pranverës.

EU member states, since the start of the Russian invasion of Ukraine, have given Kiev military aid worth 13 billion dollars.

The foreign ministers of the bloc are also expected to talk about Moscow's responsibility for the forced deportation of Ukrainian children to Russia, but also about measures to facilitate Ukrainian exports.

The International Criminal Court in The Hague on March 17 issued an extradition warrant for Russian President Vladimir Putin over his role in the forced transfer of Ukrainian children to Russia.

The court also issued an arrest warrant for Maria Lvova-Belova, who is Russia's commissioner for children's rights./REL

 

Lajmet e fundit nga