LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The French government faces a motion of no confidence

2023-03-20 14:32:00, Kosova & Bota CNA

The French government faces a motion of no confidence

The French government will face two no-confidence motions on March 20, at a time when institutions are facing criticism over controversial pension reform.

France's Prime Minister, Elisabeth Borne, has used Article 49.3 of the Constitution to push the bill forward, without the need for a vote.

Since this event happened last week, thousands of people have protested in France.

Motions of no confidence have been raised by the deputies of the center and the extreme right, the National Assembly. The parliamentary debate will be held later on Monday.

Nëse kalojnë mocionet e mosbesimit, atëherë presidenti Emmanuel Macron, nuk rrezikon që të shkarkohet, por Qeveria rrezikon të bie.

Macron ose mund të emërojë një qeveri të re ose të shpërndajë Parlamentin dhe të thërrasë zgjedhje të reja.

Nëse nuk kalojnë mocionet, atëherë projektligji do të rrisë moshën e pensionimit nga 62 në 64 vjeç.

Macron ka argumentuar se popullsia e vjetër e Francës bën që skema aktuale e pensioneve e shtetit të jetë e papërballueshme.

Por, këtë mendim nuk e ndajnë të gjitha grupet parlamentare.

Aleatët e Macronit janë pakicë në Dhomën e Ulët të Asamblesë Kombëtare, por që të kalojnë mocionet, atëherë e gjithë opozita duhet të bashkohet.

France's Republican Party has 61 seats, and last week its leader, Erci Ciotti, said he would not support the motions. However, a senior official of this party said that he will vote for the overthrow of the Government.

In addition to the protests, France has also faced worker strikes which are expected to continue if the retirement age is raised./REl

Lajmet e fundit nga