LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A Fox News employee is suing the network

2023-03-21 21:06:00, Kosova & Bota CNA

A Fox News employee is suing the network

A Fox News producer has filed a lawsuit against the network alleging the network pressured her to not tell the truth in a defamation lawsuit filed against the network. Dominion, a maker of electronic voting machines, has sued Fox New for defamation, accusing the network of making false allegations of rigging the 2020 presidential election.

In the lawsuit filed by Abby Grossber, who she says has been forced to take a leave of absence from work, she also alleges that the network discriminated against her because of her gender and Jewish faith.

Aktpadia vjen në një kohë kur Gjykata e Lartë e shtetit të Delauerit ka nisur seancat dëgjimore në betejën ligjore mes Fox New-it dhe kompanisë ‘Dominion Voting Systems’, që kërkon një dëmshpërblim prej 1.6 miliardë dollarësh nga rrjeti televiziv.

Padia e kompanisë Dominion e ka vënë në një situate të vështirë rrjetin Fox News, duke treguar trysninë politike ndaj programeve të tij dhe se si figurat televizive të rrjetit shpreheshin privatisht me përçmim ndaj ish-Presidentin Donald Trump.

Kompania Dominion, me bazë në Denver, që prodhon makineritë për numërimin e votave, pretendon se disa nga punonjësit e Fox News përhapën pretendime të pavërteta të bëra nga aleatë të zotit Trump se makineritë e saj ndryshuan votat në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 dhe se Fox-i u kishte dhënë mundësi të ftuarve të shpifnin në kurriz të kompanisë.

Avokatët e Fox News-it argumentojnë se rrjeti ishte i detyruar të raportonte mbi një nga lajmet më të rëndësishme të kohës, akuzat e presidenti për manipulim në zgjedhje. Të dhënat e publikuara më parë mbi këtë rast tregojnë se personalitete dhe drejtues të Fox News-it kishin dyshime mbi këto pretendime, por megjithatë në mënyrë të vazhdueshme i dhanë kohë televizive të ftuarve që ngrinin këto pretendime.

Gjykatësi i shtetit të Delauerit, Eric Davis dëgjoi të martën argumentat e të dyja palëve. Për të fituar çështjen, kompania Dominion duhet të bindë gjykatësin Davis se punonjësit e Fox News-it vepruan me keqdashje të vërtetë ose shpërfillën të vërtetën . Zoti Davis u tha avokatëve të të dyja palëve se nuk ka marrë ende vendim.

“Duhet të informohem”, tha gjykatësi kur filloi seanca. "Unë nuk kam marrë paraprakisht asnjë vendim.

Nëse zoti Davis lejon vazhdimin e çështjes, gjyqi është planifikuar të fillojë më 17 prill.

Në padinë e saj, të paraqitur të hënën në gjykatën federale në qytetin e Nju Jorkut, zonja Grossberg pretendon se avokatët e Fox-it e këshilluan atë të mos punësonte një avokat personal për çështjen dhe i lanë të kuptonte se nuk duhet të ishte "shumë e sinqertë" në dëshminë e saj.

Gjatë dëshmisë së saj, kur u pyet nga një avokat i kompanisë Dominion nëse ishte e rëndësishme të korrigjohej një gënjeshtër që një e ftuar kishte thënë në një nga emisionet e saj, zonja Grossberg u përgjigj: "Jo".

Në padi, ajo thotë se e dha atë përgjigje sepse mendonte se kjo do ishte përgjigja që do t’i shërbente interesave të Fox News-in.

Also, in the lawsuit, Ms. Grossberg said she was a producer for Mr. Tucker Carlson's program at the time she was forced to take the leave and had previously worked with another prominent network personality, Maria Bartiromo.

Fox countered by filing a lawsuit seeking to stop the producer from making public confidential discussions with the company's lawyers.

In her lawsuit, Ms. Grossberg alleges that earlier this year, Fox undervalued her work after she complained of repeated gender discrimination, particularly on Mr. Carlson's program, with which she is worked recently.

According to her, a poster of former Speaker of the House of Representatives Nancy Pelosi, wearing a swimsuit, was placed in the program's offices, and that the show's staff made rude and sexist jokes about female politicians./VOA

Lajmet e fundit nga