LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Was Putin the person who went to Mariupol?/ The Ukrainian official raises strong doubts

2023-03-20 21:32:00, Kosova & Bota CNA
Was Putin the person who went to Mariupol?/ The Ukrainian official raises strong
Russian President Vladimir Putin

Russian President Vladimir Putin made a high-security visit to the war-torn Ukrainian city of Mariupol.

But some photos of Putin from this visit have stirred up the web. The official of Kiev, Anton Gerashchenko, published three photos of Putin and compared them for the jaw and hanging gills.

One of the photos was of attending a speech at the Federal Assembly in Moscow, while the other two were from visits to Maripuol and the seaport of Sevastopol, Crimea on March 18.

"Çfarë po ndodh me mjekrën tënde, Putin?", u shpreh ai, duke ngritur aludime se në qytetin ukrainas nuk kishte shkuar vetë presidenti rus, por një sozi e tij.

Këshilltari i ministrit të Brendshëm deklaroi më tej se:

“Duket se kohët e fundit grimerët e tij (d.m.th. për udhëtimet e fundit të bunkerit në Krimenë e pushtuar dhe Mariupol) duhej të punonin me një kopje mjaft cilësore, madje as një të dyfishtë, por një kopje të saj. Pyes veten se cili prej tyre ishte i vërtetë?"

Kjo nuk është hera e parë që ngrihen aludime se presidenti rus përdor sozi për udhëtimet jashtë Moskës.

Kanali “General SVR” në Telegram këmbënguli se Putin nuk kishte qenë në në Sevastopol apo Mariupol, duke përforcuar edhe më shumë dyshimet.

"The information from Kremlin sources that Vladimir Putin visited Crimea and Mariupol is not true," the channel claimed, citing internal sources.

Meanwhile, until now there has been no reaction from Russia to this news./ CNA

Lajmet e fundit nga