LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Khamenei: Iran is not "angry" with the Europeans

2023-03-21 17:59:00, Kosova & Bota CNA

Khamenei: Iran is not "angry" with the Europeans

The supreme leader of Iran, Ayatollah Ali Khamenei, has said that the Islamic Republic is not "angry" with European nations and is ready to work with them, if they do not "blindly follow American policies".

In a speech on Persian New Year's Day, Khamenei accused the United States and several European states of being behind the women-led protests that began in September last year.

Khamenei has said that the West intends to isolate Iran, but that this country has "strengthened ties with Asia 100 percent, and will continue to do so."

Sipas liderit iranian, marrëdhënia e Iranit me Perëndimin është “zbehur”, mirëpo “nuk jemi të zemëruar me Evropën, dhe jemi të gatshëm të punojmë me secilin shtet evropian, apo qeveri, që nuk e ndjek verbërisht politikën amerikane”.

Bashkimi Evropian dhe Britania kanë vendosur disa valë sanksionesh ndaj Iranit, për shkak se autoritetet iraniane kanë shtypur protestat e nisura qysh në shtator.

Protestat kanë nisur pas vdekjes së 22-vjeçares, Mahsa Amini sa ka qenë në mbajtje policore, e cila është ndaluar me arsyetimin se nuk e ka vendosur si duhet mbulesën në kokë.

Qindra njerëz janë vrarë, përfshirë dhjetëra pjesëtarë të personelit të sigurisë dhe mijëra të tjerë janë arrestuar në protestat që Irani i ka cilësuar “trazira” të nxitura nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët.

The supreme leader has also mentioned Russia's war in Ukraine, denying that Iran is involved in the conflict, despite accusations by Kiev and its allies that Tehran has supplied Moscow with kamikaze drones that have been used to target civilians.

"We declare against participation in the war in Ukraine", he said.

The war in Ukraine started on February 24, 2022.

Russian President Vladimir Putin calls the war a "special military operation" to demilitarize Ukraine.

The West has responded to Russia, hitting the economy of this country with harsh sanctions.

As a result of the war, thousands of people have died and millions more have been displaced from their homes./REL

Lajmet e fundit nga