LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The UN warns/ "We may face a global water crisis"

2023-03-22 08:32:00, Kosova & Bota CNA
The UN warns/ "We may face a global water crisis"
Illustrative photo

A United Nations report has warned of a global water crisis due to lack or overconsumption and climate change.

The release of the report comes ahead of the first major UN water summit since 1977. Thousands of delegates will attend the three-day meeting in New York starting on Wednesday.

UN Secretary-General Antonio Guterres says water, "humanity's lifeblood", is being dried up by "indiscriminate use, pollution and unchecked global warming".

Raporti, i botuar nga OKB dhe UNESCO , paralajmëron se "mungesa po bëhet endemike" për shkak të mbikonsumit dhe ndotjes, ndërsa ngrohja globale do të rrisë mungesën sezonale të ujit.

Richard Connor, autori kryesor i raportit, tha se rreth 10% e popullsisë globale "aktualisht jeton në zona kritike për ujin".

Sipas raportit më të fundit të OKB-së për klimën, botuar të hënën nga paneli i ekspertëve IPCC, "afërsisht gjysma e popullsisë së botës aktualisht përjeton mungesë të rëndë uji për të paktën një pjesë të vitit".

Connor tha për gazetarët se "pasiguritë po rriten" kur bëhet fjalë për furnizimin global me ujë."Nëse nuk e trajtojmë atë, patjetër do të ketë një krizë globale," tha ai.

UN Under-Secretary-General Usha Rao Monari, who is the official host of the UN Water Conference, told the BBC that resources will need to be managed more carefully in the future.

"There is enough water on the planet if we manage it more effectively than we have been managing it for the past few decades," she said.

"I think we're going to have to find new models of governance, new models of financing, new models of water use and water reuse than ever before. I think technology and innovation will play a very big role to see how to manage the water sector and water use"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga