LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mysterious contagious disease spreads in Tanzania / 5 people die

2023-03-22 07:23:00, Kosova & Bota CNA

Mysterious contagious disease spreads in Tanzania / 5 people die

A mysterious disease that has claimed the lives of at least five people in Tanzania has been verified to be caused by the Marburg virus, similar to Ebola, which causes fever and hemorrhaging, the African country's Ministry of Health announced.

"The results of our public health laboratory have confirmed that the disease is caused by the Marburg virus," said Health Minister Umi Moualimou, calling on citizens to remain calm as "the government has managed to limit the spread" of the disease.

Tre pacientë janë shtruar në spital dhe 161 kontakte të rasteve të virusit janë duke u monitoruar nga autoritetet shëndetësore, shtoi ajo.

Mes viktimave ishte edhe një pjesëtar i personelit shëndetësor.

"Nuk ka asnjë arsye për panik ose për të ndaluar aktivitetet ekonomike (...) Ne po bëjmë gjithçka që na nevojitet për të kontrolluar këtë sëmundje infektive," tha ai.

Kombi i Afrikës Lindore javën e kaluar dërgoi një ekip mjekësh në rajonin Kangera (në veriperëndim) që është fqinj me Ugandën, për të hetuar shpërthimin.

Virusi Marburg është jashtëzakonisht i rrezikshëm. Shkakton temperaturë të lartë, shpesh të shoqëruar me gjakderdhje, prek organe të shumta dhe zvogëlon aftësinë e trupit të njeriut për të

Ai i përket familjes së filoviruseve, ku përfshihet edhe Ebola, një virus që ka shkaktuar epidemi vdekjeprurëse në Afrikë.

The World Health Organization (WHO) praised the immediate response of the authorities to the outbreak, adding that it must be ensured that "there are no gaps" in the health response./ Adapted from CNA.al

Lajmet e fundit nga