LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Blinken: The implementation of the agreement paves the way for the recognition of Kosovo by the five EU countries that do not recognize it

2023-03-23 08:19:00, Kosova & Bota CNA
Blinken: The implementation of the agreement paves the way for the recognition
US Secretary of State Antony Blinken

US Secretary of State Antony Blinken said on Wednesday that if the agreement between Kosovo and Serbia is implemented, it would pave the way for the recognition of Kosovo by the five countries of the European Union that have not recognized it.

Secretary Blinken made the comments in response to a question from Democratic Senator Jeanne Shaheen about his efforts to convince the five EU countries that do not recognize Kosovo.

“Sigurisht është një çështje që vazhdojmë ta ngremë, por unë mendoj gjithashtu se kjo marrëveshje, nëse ecën përpara në fakt na vendos në një rrugë drejt njohjes nga këto vende”, tha Sekretari Blinken.

Ai e pranoi se njohja nga Serbia është tjetër çështje dhe do të dojë kohë.

“Por nëse ato (vendet) arrijnë në një marrëdhënie të normalizuar, kjo do të kishte një efekt pozitiv dhe besoj se me kalimin e kohës do të arrijmë në atë pikë, por mendoj se për pesë vendet që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, fakti që këto vende (Kosova dhe Serbia) kanë arritur marrëveshjen dhe duke supozuar që do ta zbatojnë, kjo do t’i shtyjë ato drejt njohjes”, tha zoti Blinken.

Sekretari i Shtetit, Blinken tha gjatë seancës se përparimi që është arritur mes Serbisë dhe Kosovës është shpresëdhënës, veçanërisht ai i fundjavës së kaluar për të zbatuar udhërrëfyesin në rrugën drejt normalizimit.

“Besoj se ajo që është e rëndësishme përveç faktit që të dyja vendet kanë rënë dakord në parim që ta bëjnë një gjë të tillë, është që këto angazhime janë pjesë e planeve të të dyja vendeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian, prandaj shpresoj që kjo të jetë një nxitje që ato t’i zbatojnë ato”, tha ai.

Senatorja Shaheen, tha se ishte dakord.

“Besoj se është e rëdësishme për njerëzit si në Kosovë edhe Serbi, të shohin disa përfitime në jetën e tyre private nga kjo lloj marrëveshjeje dhe shpresa është që kjo t’i afrojë të dyja vendet me BE-në”, tha ajo.

Zoti Blinken tha se Shtetet e Bashkuara kanë qenë “shumë të përfshira në këtë proces”.

"I discussed both with Prime Minister (Albin) Kurti and President (Aleksandar) Vucic in this regard, so I think this is a positive moment," he said.

Senator Shaheen said that the Senate Committee on Foreign Affairs is very interested in this issue and asked how Congress can help in this regard.

"I believe it would be a tremendous help if, in your engagements with the legislators of both countries, for example, the clear support of the United States Congress to move forward and implement these agreements, I think would be critical." , said Mr. Blinken.

He added that he strongly encourages the engagement of members of Congress with the parliaments of the two countries, as well as with the leaders of the two countries themselves./ Voa

Lajmet e fundit nga