LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

USA: The Central Bank raises the interest rate again, despite the bankruptcy of the banks

2023-03-22 22:36:38, Kosova & Bota CNA

USA: The Central Bank raises the interest rate again, despite the bankruptcy of

The US Central Bank raised the interest rate again on Wednesday by 0.25 percent, continuing efforts to reduce inflation, despite concerns that the increase in the borrowing rate could worsen the situation in the banking system.

"The United States banking system is sound and stable," the Bank said in a statement.

The Federal Reserve warned at the same time that the collapse of two major US banks "is likely to result in a tightening of credit conditions" and "affect economic activity, employment and inflation".

Banka Qendrore sinjalizoi gjithashtu se ka të ngjarë të jetë pranë fundit të rritjes agresive të normave të interesit.

Megjithatë, Banka bën të qartë se "inflacioni mbetet i lartë".
Duke folur në një konferencë shtypi, kreu i Rezervës Federale, Jerome Powell tha se "procesi i uljes së inflacionit në 2% do të jetë i gjatë dhe i vështirë”.

Zoti Powell pranoi se disa banka mund të ulin ritmin e kreditimit në një kohë shqetësimesh të thella në sistemin financiar, gjë që mund të ngadalësojë ekonominë dhe ndoshta të veprojë në mënyrë të ngjashme me me një rritje të normës tremujore.

Rritja e normës së të mërkurës, e nënta që ka bërë Banka Qendrore që nga marsi i kaluar, lë të kuptohet se zoti Powell është i bindur se Banka mund të menaxhojë një sfidë të dyfishtë: të stabilizojë inflacionin ende të lartë përmes normave më të larta të kredisë, ndërkohë që zbut luhatjet në sektorin bankar përmes programeve të huadhënies emergjente dhe vendimit të administratës Biden për të mbrojtur depozitat e pasiguruara në dy bankat e falimentuara.

Sinjali i Bankës se po afrohet fundi i rritjeve të normave të interesit, mund të qetësojë gjithashtu tregjet financiare, ndërsa ato vuajnë pasojat e luhatjeve bankare dhe marrjes së kontrollit fundjavën e kaluar të Credit Suisse nga rivali i saj më i madh, UBS.

I vënë nën presion në konferencën për shtyp për faktin që Banka Qendrore, sipas vëzhguesve nuk i vuri re shenjat e qarta se Banka Silicon Valley ishte në rrezik të lartë falimentimi, zoti Powell pranoi se "duhet të forcojmë mbikëqyrjen dhe rregullat." Por ai tha se sistemi i përgjithshëm bankar është i sigurt, duke thënë: "Këto nuk janë dobësi të sistemit."

Me rritjen e së mërkurës, norma standarde afatshkurtër nga Banka Qendrore ka arritur nivelin më të lartë në 16 vjet, në nivelin 4.75 deri në 5 për qind. Niveli i ri ka të ngjarë të çojë në kosto më të larta për shumë kredi, nga hipotekat dhe blerjet e makinave te kartat e kreditit dhe huamarrja e korporatave. Rritjet e njëpasnjëshme të normave kanë rritur gjithashtu rrezikun e një recesioni.

The problems that suddenly erupted in the banking sector two weeks ago are likely to have influenced the decision to raise the key rate by a quarter point rather than half a point, as Mr. Powell had warned.

Some economists have warned that even a modest quarterly increase in the base rate, on top of its previous increases, could put weaker banks at risk, whose nervous customers may decide to withdraw significant deposits./ VOA

Lajmet e fundit nga