LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

China creates its own vaccine with mRNA technology against the coronavirus

2023-03-22 16:38:00, Kosova & Bota CNA

China creates its own vaccine with mRNA technology against the coronavirus

China has approved its first coronavirus vaccine, which fights the virus through mRNA technology.

Medicines regulators have given the vaccine the green light for emergency use, said pharmaceutical group CSPC, which developed the vaccine.

China's laboratories have been trying for years to create an mRNA vaccine, after state authorities have refused to use such vaccines created by Western companies.

Studies have shown that Chinese vaccines have been less effective in fighting the coronavirus, compared to mRNA vaccines.

Mungesa e një vaksine të tillë në tregun kinez, e ka nxitur fuqizimin e politikës për zero raste me koronavirus, e cila ka përfshirë masa të ashpra izolimi, deri në fund të vitit të kaluar.

Deri më tani, Kina i ka përdorur vetëm vaksinat e prodhuara vetë kundër këtij virusi nga kompanitë CoronaVac dhe Sinopharm.

Të dyja kompanitë i kanë përdorur disa pjesë joaktive të koronavirusit, në mënyrë që kur trupi i njeriut t’iu ekspozohet atyre, të mund të prodhojë antitrupa.

Teknologjia mRNA është përdorur për herë të parë në vaksinat kundër koronavirusit.

Në vaksina gjendet një molekulë e kodit gjenetik të virusit RNA e cila nxit përgjigje imunitare.

Ajo e trajnon organizmin që të luftojë virusin e vërtetë kur të ketë kontakt me të.

Për koronavirusin e ri është raportuar për herë të parë në dhjetor të vitit 2019 në Vuhan të Kinës.

The World Health Organization declared the coronavirus as a pandemic on March 11, 2020.

More than 6.7 million people have died since the outbreak of the pandemic worldwide.

The United States has recorded the highest number of victims, followed by India and Brazil./ REL

Lajmet e fundit nga