LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The decision is made/ the US is determined: The Russian oil price limit will hit Putin

2022-12-03 09:25:00, Kosova & Bota CNA

The decision is made/ the US is determined: The Russian oil price limit will hit

A new cap on the price of Russian oil would "immediately cut off Putin's most important source of income," the US said.

US Treasury Secretary Janet Yellen said the limit - which was formally approved by Western allies on Friday - came after months of hard work.

The cap bars countries from paying more than $60 (£48) a barrel for seaborne exports of Russian crude. This decision will enter into force on December 5.

Vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme që janë ndikuar shumë nga çmimet e larta të energjisë dhe ushqimeve do të përfitojnë veçanërisht nga ky vendim, tha zonja Yellen, raporton Euronews.

Ajo tha se do të kufizojë më tej financat e presidentit rus Vladimir Putin dhe “kufizojë të ardhurat që ai po përdor për të financuar pushtimin e tij brutal”, duke shmangur ndërprerjen e furnizimeve globale që mund të çojnë në rritje çmimet e naftës në mbarë botën.

“Me ekonominë e Rusisë tashmë në tkurrje dhe buxhetin e saj gjithnjë e më të zbehtë, kufiri i çmimit do të ulë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Putinit”, tha ajo në një deklaratë.

The price cap was imposed in September by the G7 group of countries (the US, Canada, the UK, France, Germany, Italy, Japan and the EU) in an attempt to crack down on Moscow's ability to finance the war in Ukraine.

Lajmet e fundit nga