LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nuk do të marrë pjesë në samitin BE- Ballkani Perëndimor/ Varhelyi takim urgjent me Vuçiçin në Beograd

2022-12-02 21:22:00, Kosova & Bota CNA
Nuk do të marrë pjesë në samitin BE- Ballkani
Aleksandër Vuçiç, Oliver Varhelyi

Aleksandër Vuçiç, deklaroi se nuk do të marrë pjesë në samitin që do të mbahet në Tiranë në 6 dhjetor.

Ai u shpreh se ky vendim i tij vjen pasi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti emëroi politikanin Nenad Rashiç në postin e ministrit për Komunitete dhe Kthim, i cili mbahej nga kryetari i dorëhequr i Listës Serbe, Goran Rakiç.

Pas kësaj deklarate, Komisionari për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Varhelyi, ka zhvilluar një takim me presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Varhelyi i ka kërkuar Vuçiç që të marrë pjesë në samitin e 6 dhjetorit.

During this meeting the two leaders also discussed the sanctions against Russia where they asked the Serbian president to help the European Union to implement the sanctions imposed against Russia, sanctions which Serbia has not yet supported.

Vucic has accused Kurti of terrorizing Serbs living in Kosovo, but also informed Varheylin that he will make a final decision on the Tirana Summit in the coming days. /CNA.al

Lajmet e fundit nga