LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

China Brings 'Emergency' Level Censorship to Zero-Covid Protests

2022-12-02 15:43:00, Kosova & Bota CNA
China Brings 'Emergency' Level Censorship to Zero-Covid Protests
Illustrative Photo

Chinese authorities have initiated the highest level of "emergency response" to censorship, according to leaked directives, including a crackdown on VPNs and other methods of circumventing internet censorship, as unprecedented protests demonstrated widespread public frustration with zero-covid policy.

The crackdown, including the pursuit and questioning of protesters, comes alongside the easing of pandemic restrictions in an apparent carrot-and-stick approach to an outpouring of public grievances. 

Gjatë një jave të jashtëzakonshme në Kinë, protestat kundër kufizimeve zero-COVID përfshinin kritika ndaj sundimit autoritar të Xi Jinping – i cili u theksua më tej nga vdekja e ish-udhëheqësit kinez Jiang Zemin.

Direktivat e rrjedhura të lëshuara në platformat kineze në internet, të publikuara fillimisht nga një llogari në "Twitter" kushtuar shpërndarjes së informacionit në lidhje me protestat, kanë zbuluar shqetësimet specifike të autoriteteve për interesin në rritje midis qytetarëve për të anashkaluar të ashtuquajturin "Firewall i Madh" i Kinës. 

Demonstratat janë censuruar rreptësisht, por protestuesit dhe qytetarët e tjerë kanë përdorur këtë javë VPN për të hyrë në lajme jo-kineze dhe aplikacione të mediave sociale që janë të ndaluara në Kinë.

Direktivat, të botuara dhe të përkthyera gjithashtu nga China Digital Times, një faqe lajmesh me qendër në SHBA, e fokusuar në censurën kineze, erdhën nga administrata e hapësirës kibernetike të Kinës dhe shpallën një "Përgjigje Emergjente në Internet të Nivelit I, niveli më i lartë i menaxhimit të përmbajtjes".

Ai urdhëroi menaxherët të merrnin një "qasje praktike" dhe të forconin menaxhimin e përmbajtjes për të identifikuar, trajtuar dhe raportuar me shpejtësi informacionin rreth asaj që i quajti "shqetësime offline" dhe " ngjarjet e fundit të profilit të lartë në provinca të ndryshme".


“Incidenti i 24 nëntorit shkaktoi shprehje të ankesave të ndryshme,” tha ajo, sipas përkthimit të CDT-së dhe duke iu referuar zjarrit të ndërtesës Urumqi që vrau 10 njerëz.

“Parulla të dëmshme politike u shfaqën në Shangai; studentët e kolegjit dhe universitetit mbajtën tubime të dukshme politike; shtohen shpifjet nga mediat e huaja; dhe faqet e internetit të ndryshme kanë forcuar menaxhimin e përmbajtjes së tyre.”

Ai vuri në dukje datat e ardhshme gjatë të cilave menaxherët duhet të kenë kujdes të veçantë, duke përfshirë përvjetorin njëjavor të zjarrit, Ditën Botërore të të Drejtave të Njeriut dhe Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. 

Ata gjithashtu urdhëruan platformat e e-commerce për të "pastruar" disponueshmërinë e produkteve dhe aplikacioneve dhe "përmbajtjen e dëmshme" të krijuar për të anashkaluar kufizimet e internetit, të tilla si VPN dhe ruterat që anashkalojnë muret e zjarrit.

Protesters and residents who want to air grievances about the zero-Covid policy or other aspects of life in China have been playing a cat-and-mouse game with censors this week. The death of 96-year-old Jiang, announced on Wednesday, gave some an avenue to creatively express their displeasure with Xi. /CNA.al Source: The Guardian

Lajmet e fundit nga