LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

License plate agreement/Escobar: USA, committed to Kosovo

2022-12-01 20:26:00, Kosova & Bota CNA
License plate agreement/Escobar: USA, committed to Kosovo
Gabriel Escobar, Deputy Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia

The tensions between Kosovo and Serbia have been in the center of attention of the EU and the USA recently.

During an interview for VOA, Gabriel Escobar spoke about the issue of license plate reciprocity, calling it important to reduce tensions between the two countries.

"It has always been our position that instead of dealing with these individual issues that create immediate tension, they should all be focused on EU-facilitated dialogue," he said.

Escobar emphasized the active role of the United States for the dialogue.

“Ky dialog i lehtësuar nga BE-ja ka një përfshirje shumë të fortë të palës amerikane. Pra, ne punojmë shumë ngushtë me partnerët tanë evropianë në krijimin e zgjidhjeve që shpresojmë se do të funksionojnë për të dyja palët, që do të punojnë në një mënyrë evropiane që do të integrojë të dyja palët, që do të krijojë mundësi që ata të ecin përpara në rrugën e tyre të integrimit evropian dhe për të krijuar mundësi ekonomike edhe për rajonin”, tha ai.

Ai gjithashtu foli për përkushtimin e Uashingtonit ndaj Kosovës.

“Përkushtimi ynë për Kosovën, për sovranitetin e saj, pavarësinë e saj, integritetin territorial dhe sigurinë është i fortë. Dhe nuk ka të bëjë me një person dhe një parti. Partneriteti është me njerëzit e vendit dhe ne nuk do t'i braktisim ata. Pra, nëse kemi dallime taktike në qasjen se si ta bëjmë vendin të ecë përpara në këtë rrugë transatlantike, njerëzit duhet t'i shohin ato si dallime taktike dhe jo një ndryshim në qëndrimin amerikan ndaj vendit”, tha ai.

Zyrtari amerikan foli edhe për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, duke thënë se marrëveshja për të duhet të zbatohet dhe se të dyja palët duhet të mendojnë për banorët e Veriut dhe perspektivën e tyre.

Escobar said the Franco-German plan offers tremendous opportunities for establishing a lasting relationship between the two countries, but declined to predict whether an agreement could be reached by next spring.

"Whether or not it can be done by next spring depends on the pace of negotiations and the pace of meetings, which is not up to the US, but up to the Europeans. But I think we can start to see the skeleton of an agreement come out next year next. And I would like to see such a thing," he said. / CNA.al

Lajmet e fundit nga