LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The leader of the Islamic State is killed

2022-11-30 23:05:09, Kosova & Bota CNA
The leader of the Islamic State is killed
Illustrative photo

The leader of the Islamic State (IS) militant group, Abu al-Hassan al-Hashimi al-Qurayshi, has been killed in a battle, the group's spokesman said, giving no further details.

Al-Qurayshi is the second IS leader to be killed this year, at a time when the extremist group is trying to re-emerge, trying to activate its cells to carry out deadly attacks in Iraq and Syria.

Little is known about al-Qurayshi, who assumed leadership of the group after the death of his predecessor, Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi, who was killed during a US strike in northwestern Syria in February.

Vrasja e Al-Qurayshi është një goditje ndaj grupit militant i cili u mposht në Irak më 2017 dhe dy vjet më vonë në Siri. Njoftimi i zëdhënësit të IS-it, Abu Omar al-Muhajer, vjen në kohën kur IS-i po tenton të kryejë sulme vdekjeprurëse në disa pjesë të Sirisë dhe Irakut, ku ekstremistët më herët e kishin shpallur një kalifat.

“Ai vdiq duke luftuar armiqtë e Zotit, duke vrarë disa prej tyre para se të vritej si një burrë në fushëbetejë”, tha al-Muhajer.

Zëdhënësi tha se Abu al-Hussein al-Husseini al-Qurayshi është emëruar udhëheqës i ri i grupit militant.

Uashingtoni është pyetur për vrasjen e al-Qurayshit dhe zëdhënësi i Këshillit për Siguri Kombëtare, John Kirby tha: “Ne mirëpresim lajmin për vdekjen e një tjetër lideri të IS-it. Nuk kam detaje të tjera tani për tani për këtë ngjarje”.

Al-Qurayshi is the third leader killed since IS founder Abu Bakr al-Baghdadi was killed by the Americans in October 2019.

So far, no one has taken responsibility for the killing of the IS leader./ REL

Lajmet e fundit nga