LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The first lady of Ukraine confesses through tears / "I fear for my son's life"

2022-11-30 13:05:00, Kosova & Bota CNA

The first lady of Ukraine confesses through tears / "I fear for my

Ukraine's first lady has urged the UK to lead the way in creating a special international tribunal to prosecute Russia for aggression against her nation - as she stressed that "only stopping the war is really the first step first".

Speaking on Sky News' Beth Rigby Interviews programme, Olena Zelenska said Russia was using sexual violence as "a weapon" and that she wanted Rishi Sunak's government and MPs to help "find and punish those who commit war crimes".

Në një intervistë thellësisht personale, zonja Zelenska, nënë e dy fëmijëve, më i vogli është vetëm nëntë vjeç - përshkroi gjithashtu se si lufta në Ukrainë po ndikon në familjen e saj.

"Epo, ne flasim shumë për fëmijët tanë. Ndonjëherë mendoj se ata përshtaten më shpejt se të rriturit. Ata janë shumë më të guximshëm se të rriturit. Volodymyr dhe unë përpiqemi të sillemi në atë mënyrë që ata të mos shqetësohen për ne dhe të dinë se gjithçka është NE RREGULL. Ndiej se po bëjmë gjënë e duhur. Detyra ime është t'i mbaj ata të sigurt. Fatkeqësisht, tani ndërsa po flasim, ka një sirenë sulmi ajror në Kiev. Në këtë moment, fëmija im po merret nga shkolla drejt e në shtëpi. Dhe tani shqetësohem nëse ai [djali im] do të kthehet në shtëpi i sigurt."

E pyetur për bashkëshortin e saj, presidentin ukrainas Volodymyr Zelenski, zonja Zelenska zbulon se fëmijët e saj "nuk e shohin babanë e tyre shumë shpesh" dhe se ajo përpiqet "t'u japë atyre besimin dhe stabilitetin që dëshirojnë".

"Kur ata shohin babanë e tyre, ne përpiqemi të shijojmë çdo minutë. Por, natyrisht, ne presim me padurim kohën kur nuk duhet të shikojmë kohën dhe të numërojmë minutat derisa të gjithë të duhet të shkojmë në drejtime të ndryshme", shtoi ajo.

Zonja e parë e Ukrainës tha për "Sky News" se është "qëllimi kryesor" i vendit të saj për të siguruar rivendosjen e paqes në vend dhe se festimet tradicionale të Krishtlindjeve mund të zhvillohen në vitin 2023.

Por ajo tha se ukrainasit do të "ngrohen me njëri-tjetrin me zemrat tona" këtë vit, pasi Rusia vazhdon të sulmojë infrastrukturën energjetike të vendit duke përfshirë linjat e transmetimit, termocentralet dhe tubacionet.

Zonja Zelenska gjithashtu u bëri thirrje britanikëve që të "shijnë Krishtlindjet" dhe "i urojnë paqen Ukrainës në urimet tuaja për Krishtlindje".

Zonja e parë e Ukrainës më vonë përsëriti thirrjen e saj që Mbretëria e Bashkuar të bëhet një lider në ndihmën e kombit të saj për të arritur "drejtësinë" kundër Rusisë, ndërsa ajo iu drejtua një audiencë deputetësh dhe kolegësh që përfshinin Boris Johnson dhe Sir Keir Starmer.

In front of a Union Jack and a Ukrainian flag, she said: "We must unite the world community as it happened in January 1942 to support the special court against Russia's aggression against Ukraine" ./CNA.al Source: Sky News

Lajmet e fundit nga