LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The head of the right-wing paramilitary group is found guilty of sedition on January 6

2022-11-30 08:28:43, Kosova & Bota CNA

The head of the right-wing paramilitary group is found guilty of sedition on

Stewart Rhodes, the founder of the far-right paramilitary group Oath Keepers, was convicted by a jury on Tuesday of conspiracy to treason for last year's attack on the United States Capitol in a failed attempt to overturn the election loss of then-President Donald Trump. The decision represents a significant victory for the Department of Justice.

Zoti Rhodes, i diplomuar për jurisprudencë nga Universiteti Yale, njëkohësisht edhe ish-parashutist i ushtrisë amerikane, si dhe ish-avokat të cilit iu hoq liçenca, ishte akuzuar nga prokurorët gjatë një procesi gjyqësor tetëjavor se nxiti organizimin e një skeme për të përdorur forcën për të ndalur çertifikimin nga Kongresi të fitores në zgjedhje të Presidentit Joe Biden.

Zoti Rhodes ishte më i mirënjohuri ndër 5 të akuzuarit në procesin më domethënës gjyqësor të ngritur pas sulmit vdekjeprurës të 6 janarit 2021 ndaj Kapitolit. Një tjetër i akuzuar, Kelly Meggs, u gjend gjithashtu fajtor të martën për konspiracion rebelimi, ndërsa tre të tjerë – Kenneth Harrelson, Jessica Watkins dhe Thomas Caldwell – u shpallën jofajtorë për këtë akuzë.

Zoti Rhodes themeloi në vitin 2009 grupin paraushtarak Oath Keepers, ndër anëtarët e të cilit janë ushtarakë aktivë dhe ish-ushtarakë, oficerë të organeve të zbatimit të ligjit dhe të ekipeve të emergjencave. Anëtarët e këtij grupi janë shfaqur shpesh, edhe të armatosur rëndë, në protesta dhe aktivitete politike në mbarë Shtetet e Bashkuara, përfshirë edhe në demonstratat që pasuan vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd nga një polic i bardhë në qytetin Minneapolis.

Të pandehurit u akuzuan për krijimin e një "force reagimi të shpejtë" që prokurorët thanë se ishte e pozicionuar në një hotel në Virxhinia dhe ishte e pajisur me armë zjarri që mund të transportoheshin me shpejtësi në Uashington nëse lindte nevoja.

Four other members of the Oath Keepers group charged with conspiracy to rebel will go on trial in December. Members of another right-wing group called the Proud Boys, including their former leader Enrique Tarrio, will also go on trial on charges of conspiracy to rebel in December./VOA

Lajmet e fundit nga