LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraine without electricity/ the US prepares the aid package, 53 million dollars for the electrical system

2022-11-29 16:19:00, Kosova & Bota CNA
Ukraine without electricity/ the US prepares the aid package, 53 million dollars
Illustrative photo

The United States will provide $53 million to support Ukraine's electricity system as it faces a barrage of attacks from Russia.

The funding will go towards the purchase of critical power grid equipment, which will be rushed to Ukraine on an emergency basis to help Ukrainians weather the winter, according to a statement from the US State Department.

"Kjo paketë furnizimi do të përfshijë transformatorët e shpërndarjes, ndërprerësit, shkarkuesit e mbitensionit, shkëputësit, automjetet dhe pajisjet e tjera kyçe," thuhej në deklaratë, shkruan "CNN". 

Financimi i shton 55 milionë dollarëve ekzistues të Shteteve të Bashkuara në mbështetjen e sektorit të energjisë së urgjencës. Kjo u bë e ditur nga sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken në një takim të G7+ të martën, i cili u zhvillua në margjinat e takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht, sipas shënimit të medias.

US and European officials have strongly condemned Russia's attacks on Ukrainian civilians and infrastructure, accusing Moscow of deliberately targeting Ukraine's power grid in an attempt to leave people without electricity and heat, an act they say would amount to a war crime./ CNA.al

Lajmet e fundit nga