LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraine is preparing for missiles, Moldova for blackouts

2022-11-29 15:59:00, Kosova & Bota CNA
Ukraine is preparing for missiles, Moldova for blackouts
Illustrative photo

The Russian occupation of Ukraine has been felt around the world, but few countries have been hit as hard as Moldova.

The small Eastern European nation sits on Ukraine's western border and initially accepted more refugees than any other country.

Inflation here runs at more than 30%, mainly due to the spiraling cost of energy and food. The implications here are more complicated than elsewhere.

During the Soviet era, countries were tied together not only by politics, but by infrastructure. Power lines and gas pipelines were deliberately crossed across the borders, an attempt to tie the USSR together.

Kjo e ka lënë Moldavinë pothuajse në mënyrë unike të ekspozuar ndaj sulmeve ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës; një sulm me raketa në Odesa mund ta zhysë në errësirë ??kryeqytetin e Moldavisë, Kishinau. Zëvendëskryeministri i vendit ka paralajmëruar njerëzit që të përgatiten për ditët e ndërprerjeve të energjisë elektrike.

Qeveria thotë se kursimi i energjisë është mënyra më e mirë për të hequr kërcënimin e shantazhit rus të energjisë, sepse kjo është pikërisht ajo që ata thonë se po përballen.

Ai më tha se vendi i tij po përballej me “luftën hibride”, të zhvilluar nga Moska dhe përfaqësuesit e saj lokalë. Rusia është përpjekur të ushtrojë presion mbi qeverinë në Kishinau, në një përpjekje për të dobësuar mbështetjen e saj për Ukrainën dhe për të prishur përpjekjet e tyre për të shkuar drejt BE-së.

Generally, this pressure has come in the form of rising prices. Today, they fear that Russian missiles could make it even more immediate./ CNA.al

Lajmet e fundit nga