LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraine evaluates connection with "SpaceX" for "Starlink" terminals

2022-11-29 22:43:00, Kosova & Bota CNA
Ukraine evaluates connection with "SpaceX" for "Starlink"
Illustrative photo

After a sometimes difficult relationship, the Ukrainian government has expressed gratitude to the American company SpaceX, which is owned by billionaire Elon Musk, for its help in maximizing the use of Starlink high-speed mobile satellite terminals.

Ukraine's Minister of Digital Transformation, Mykhailo Fedorov, said in an interview with Interfax that the ministry had brought more than 22,000 Starlink terminals to Ukraine with the help of international donors and SpaceX.

"Ne jemi në komunikim të drejtpërdrejtë me SpaceX dhe Elon Musk," tha ai. "Ne patëm disa probleme në territoret e përkohshme të okupuara dhe në zonat e luftimit, por kjo është në të kaluarën."

Musk kishte mosmarrëveshje publike me qeverinë ukrainase se kush duhet të financojë koston e ofrimit të gjerësisë së brezit dhe mbështetjes tjetër për terminalet Starlink, dhe mbi idetë e tij për negocimin e përfundimit të konfliktit.

Në tetor, CNN raportoi ekskluzivisht se SpaceX kërkoi nga Departamenti Amerikan i Mbrojtjes që të ndihmonte në pagesën e shërbimit, duke thënë se "operacioni i ka kushtuar SpaceX 80 milionë dollarë dhe do të kalojë 100 milionë dollarë deri në fund të vitit".

SpaceX paralajmëroi Pentagonin se mund të ndalojë financimin e shërbimit në Ukrainë, nëse ushtria amerikane nuk jep dhjetëra miliona dollarë në muaj. Por më pas, Musk shkroi në Twitter : "Dreqin... edhe pse Starlink ende po humbet para dhe kompanitë e tjera po marrin miliarda dollarë taksapagues, ne thjesht do të vazhdojmë të financojmë qeverinë e Ukrainës falas."

Fedorov tregoi se marrëdhënia tani ishte në një bazë shumë më të mirë.

"Nëse ka një problem lidhjeje në vijën e parë, SpaceX na ndihmon ta zgjidhim atë shumë shpejt që Starlinks të funksionojë. Ka pasur disa diskutime publike për çështje financiare, por Musk ka siguruar publikisht dhe privatisht se Starlink do të vazhdojë të punojë pa marrë parasysh çfarë çështjesh financiare do të dalin”, tha ai.

"Now we are discussing the purchase of another large shipment of thousands of Starlinks for Ukraine. I get very quick reactions. I see that they want to help us and they are helping us," he added./ CNA.al

Lajmet e fundit nga