LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Censusi: Të krishterët për herë të parë pakicë në Angli, bie besimi

2022-11-29 20:43:07, Kosova & Bota CNA
Censusi: Të krishterët për herë të parë
Foto ilustruese

Më pak se gjysma e popullsisë në Angli dhe Uells e konsideron veten të krishterë, sipas shifrave të reja të regjistrimit të popullsisë.

Kjo është hera e parë që ata që besojnë në fenë zyrtare të vendit janë në pakicë.

Britania e Madhe është bërë më pak besimtare dhe numri i të bardhëve në vend ka rënë, tregojnë të dhënat e vitit 2021, të publikuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare.

Rreth 46.2 përqind e popullsisë në Angli dhe Uells e konsideron veten të krishtere në regjistrimin e vitit 2021, duke shënuar rënie në krahasim me 59.3 përqind që ishte në censusin e një dekade më parë.

Numri i popullsisë myslimane është rritur nga 4.9 përqind në 6.5 përqind, ndërsa 1.7 përqind besojnë te hinduizmi.

Më shumë se një në tre persona, 37 përqind, thane se nuk i përkasin ndonjë feje, në krahasim me 25 përqind në vitin 2011.

Vendet e tjera të Mbretërisë së Bashkuar, Skocia dhe Irlanda e Veriut, i publikojnë më vete të dhënat e tyre.

Aktivistët që mbrojnë ndarjen e fesë nga shteti thonë se ky ndryshim duhet të nxisë analiza për mënyrën sesi feja është rrënjosur në shoqërinë britanike.

Shkollat e Kishës së Anglisë financohen nga shteti dhe pjesëtarë të institucionit të kishës kanë vende në Dhomën e Lartë të Parlamentit. Mbretëria po ashtu mbron besimin.

Around 82 per cent of the population in England and Wales identified themselves as white in the census, up from 86 per cent in 2011. 9 per cent said they were Asian, 4 per cent black and 3 per cent from mixed ethnic backgrounds, while 2 % from other ethnic groups./ VOA

Lajmet e fundit nga