LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hungary awaits the unblocking of EU funds

2022-11-29 16:56:38, Kosova & Bota CNA

Hungary awaits the unblocking of EU funds

Hungary expects Brussels to lift its embargo on frozen COVID-recovery funds next month and expects to hand them over in 2023, if conditions are met.

This is how Budapest's chief negotiator with the European Union, Tibor Navracsics, declared on November 29.

European Commission officials said last week that the bloc still does not accept that Hungary has made enough progress in anti-corruption and judicial reforms to lift the funding freeze.

Pozicioni zyrtar i bllokut për zhbllokimin e fondeve pritet të bëhen publik të mërkurën, ndërkaq vendimi përfundimtar do të merret nga ministrat e Financës dhe Ekonomisë, të cilët do të takohen muajin e ardhshëm.

“Ne po presim dritën e gjelbër nga Komisioni se ne kemi përfunduar negociatat... në dhjetor”, tha Navracsics për gazetarët në Budapest.

“Skenari realist” është që blloku do të miratojë me kusht planin e rimëkëmbjes së Hungarisë pas pandemisë në vlerë prej 5.8 miliardë eurosh, tha Navracsics.

Ai tha se beson që blloku do të vazhdojë pezullimin e fondeve prej 7.5 miliardë eurosh derisa Budapesti të plotësojë të gjitha kushtet.

Hungaria po shpreson që “vitin e ardhshëm, të gjitha fondet e pezulluara të BE-së të jenë në dispozicionin tonë”, tha ai.

Brukseli vazhdimisht është përplasur me kryeministrin e krahut të djathtë të Hungarisë, Viktor Orban, dhe me Qeverinë e tij, pasi blloku argumenton se autoritetet hungareze po përbuzin demokracinë dhe sundimin e ligjit.

Budapesti shpesh kritikon Brukselin, përfshirë edhe sanksionet që BE-ja ka vendosur ndaj Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Navracsics tha se një rezolutë e miratuar javën e kaluar nga Parlamenti Evropian ka bërë thirrje që fondet të vazhdojnë të jetë të bllokuara dhe sipas tij, kjo ka bërë që “disponimi politik” në Bruksel të jetë kundër Hungarisë.

Nëse fondet për planin e rimëkëmbjes nga pandemia e koronavirusit nuk zhbllokohen deri në vitin e ri, 70 për qind e këtyre fondeve do të humben.

Last month, the Hungarian Parliament began approving anti-corruption reforms, including the establishment of an "independent authority" to better control the use of EU funds./ REL

Lajmet e fundit nga