LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Steinmeier in Skopje/ Supports the integration of North Macedonia in the EU

2022-11-29 22:46:07, Kosova & Bota CNA

Steinmeier in Skopje/ Supports the integration of North Macedonia in the EU

German President Frank Walter Steinmeier is on a two-day visit to North Macedonia, where he emphasized the support for the integration of this country and the Western Balkans into the European Union. Mr. Steinmeier also expressed hope for the normalization of relations between Kosovo and Serbia, saying that the German-French proposal has been successful.

Regarding North Macedonia's goals for EU membership by 2030, he said that no politician either in Germany or in the European Union can promise dates in this regard.

I pyetur nga gazetarët mbi gjendjen e sigurisë në rajon dhe marrëdhiënet e Kosovës me Serbinë, zoti Steinmeier tha se i gjithë Bashkimi Evropian pret me një interes urgjent që të arrihet normalizimi i marrëdhënieve dhe se për këtë janë përgatirur propozime.

“Gëzohem që propozimi gjermano-francez ka arritur sukses dhe shpresoj që ai të pranohet. Kjo ndoshta do t’i inkurajojë palët që të vazhdojnë të bashkëpunojnë për arritjen e marrëveshjes”, tha presidenti gjerman.

Ndërkaq, ai tha se vendimi i pritshëm i Maqedonisë së Veriut për rishqyrtimin e Kushtetutës është tejet i rëndësishëm, sepse do t’ia hapte rrugën vendit për çeljen e kapitujve në fusha të ndryshme, si politikat ekonomike apo sundimi i ligjit.

Ai nënvizoi nevojën e vazhdimit të procesit të reformave të brendshme, ndërsa theksoi shpresat se do të forcohen raportet ndërfiqinjësore me Bullgarinë, e cila ka vonuar procesin integrues të fqinjit më të vogël.

Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski tha se besueshmëria e qytetarëve të këtushëm për Bashkimin Evropian po bie për shkak të pritjes së gjatë për t’u bërë pjesë e Bllokut.

“Maqedonia e Veriut është vendi që më së shumti i ka plotësuar të gjitha kushtet e parashtruara nga BE-ja për t’u bërë anëtare”.

Por, zoti Pendarovski tha se anëtarësimi në BE mbetet përcaktim strategjik afatgjatë i vendit të tij, “për çka do të punohet me intensitet të shtuar”. Ai theksoi mbështetjen e Gjermanisë, në veçanti në kuadër të Procesit të përtëritur të Berlinit.

Meanwhile, President Steinmeier noted North Macedonia's commitment to the NATO alliance as a reliable partner "that makes an important contribution to collective defense and NATO operations."

The two presidents also talked about the security situation in Europe and the challenges related to Russian aggression against Ukraine./ REL

Lajmet e fundit nga