LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kuleba request to NATO/ "To provide supplies to Ukraine as soon as possible"

2022-11-30 20:00:00, Kosova & Bota CNA
Kuleba request to NATO/ "To provide supplies to Ukraine as soon as
Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba

Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba said it is imperative that NATO supplies Ukraine quickly as the war with Russia continues.

"You have to be with us not only for as long as it takes, but also to supply us with everything that is required as quickly as it is required," said Kuleba.

Kuleba has participated in NATO and G7 meetings in Bucharest.

"Kam falenderuar të gjitha shtetet këtu, të cilët thanë se do të qëndrojnë me Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Është një shenjë shumë domethënëse për ne, pasi ne nuk kishim një mbështetje të tillë unanime në këtë pikë më parë," tha ai.

Kuleba ka mirëpritur edhe pajisjet e reja.

"Këta janë transformatorë, gjeneratorë, armë, uniforma dimërore. Nuk mund të flas për të gjitha, por ka edhe artileri 155 mm, predha, automjete të blinduara. E gjithë kjo së shpejti do të dorëzohet në Ukrainë dhe do të forcojë forcat tona të armatosura," ai tha.

Duke folur për sistemin amerikan të mbrojtjes ajrore Patriot, Kuleba tha: "Deri tani askush nuk do të fliste për këtë çështje, përveç nesh. Ne ishim të vetmit që e ngritëm. Por tani kjo çështje po diskutohet. Ky është një diskutim shumë serioz dhe thelbësor. ."

Të martën, CNN raportoi se SHBA po shqyrton dërgimin e sistemit të mbrojtjes raketore Patriot në Ukrainë për të mbështetur aftësitë e tyre të mbrojtjes ajrore kundër sulmeve të ardhshme ruse, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes amerikane.

Kuleba tha se ai kishte kërkuar një ndryshim të qasjes nga donatorët perëndimorë të Ukrainës, gjë që tani po shpërblehej.

"Now everything is being supplied", he said. "These decisions were taken after some kind of tragedy happened on the front line, which left no other choice but to take this decision. I told him: Change the logic, don't wait for something bad to happen, make this decision. now to prevent tragedies, to act more proactively and to liberate more Ukrainian territories and Ukrainian citizens."/ CNA.al

Lajmet e fundit nga