LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraine took her son "captive"/ Russian soldier's mother accuses Putin: I didn't give birth to my son for you to take

2022-11-30 13:19:00, Kosova & Bota CNA
Ukraine took her son "captive"/ Russian soldier's mother accuses
Illustrative Photo

The mother of a Russian soldier captured in Ukraine eight months ago has attacked President Vladimir Putin and Defense Minister Shoigu, claiming they were "warming up" and Russian authorities are doing nothing to return the boy.

Iryna Chistyakova made the statement at the conference of the "Council of Mothers and Wives of Military" which published the video relaunched by Ukrainian media. 

Gruaja tregoi foton e djalit të saj Kyrylo: "Ky është djali im dhe unë kam nevojë për të. Putin nuk ka nevojë për të, Shoigu nuk ka nevojë për të. Ata janë ulur, ngrohtë. Ata nuk janë në llogore dhe nuk janë në burg për 8 muaj në Ukrainë. Me nazistët, siç thonë ata. Pyetja është: pse nazistët i lënë të burgosurit tanë në kushte normale? Ndoshta nuk po na thonë diçka dhe nuk ka fare nazist atje?".

Iryna Chistyakova raportoi se Ukraina në fakt i shpëtoi jetën djalit të saj dhe agjentët specialë në Kiev i ofruan ndihmën e saj për të gjetur Kyrylo.

"A jemi ne bagëti, fëmijët tanë nuk i kemi sjellë në botë që askush të mos i zgjidhë problemet. Mos na inatosni nënat.
Na ktheni fëmijët", pyeti ai. 

The woman traveled from Karelia to Donetsk, then to Mariupol, and then spent a week in the Rostov-on-Don morgue without finding her son. Only a few days ago he received confirmation that he is banned in Ukraine./ CNA.al Source: La Repubblica.

Lajmet e fundit nga