LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukrainian officials: Over 10,000 troops have been killed in the war

2022-12-02 15:45:37, Kosova & Bota CNA
Ukrainian officials: Over 10,000 troops have been killed in the war
Illustrative photo

A senior adviser to Ukraine's president, citing the country's military chiefs, said 10,000 to 13,000 Ukrainian soldiers have been killed in the nine-month war against Russian aggression.

This is a rare case of Ukrainian officials giving figures for war casualties, and they are much lower than Western estimates.

The new figures were given late last night by Mykhailo Podolyak, a senior adviser to President Zelenskiy. According to him, the number of wounded bodies is higher and the number of civilian casualties is "considerable".

"Kemi shifra zyrtare nga shtabi i përgjithshëm, kemi shifra zyrtare nga komanda e lartë dhe ato arrijnë në 10,000 deri 12,500-13,000 të vrarë," tha zoti Podolyak në një intervistë televizive.

Ushtria ukrainase nuk i ka konfirmuar shifrat. Hera e fundit kur zyrtarët ukrainas kanë folur për shifrat ka qenë në fund të gushtit, kur kreu i forcave të armatosura tha se ishin vrarë rreth 9000 trupa. Në qershor, zoti Podolyak tha se çdo ditë po vriteshin deri në 200 ushtarë, në disa prej luftimeve më intensive.

Të mërkurën, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen tha se fillimisht se numri i trupave ukrainase të vrara ishte 100,000, por më pas zyra e saj i korrigjoi komentet - duke thënë se kjo shifër përfshinte edhe të plagosurit.

Muajin e kaluar, Shefi i Shtatmadhorisë amerikane, gjenerali Mark Milley, tha se deri në atë kohë ishin vrarë, ose plagosur rreth 40,000 civilë ukrainas dhe "mbi 100,000 ushtarë rusë". Ai shtoi se shifrat për ushtrinë ukrainase mund të ishin të ngjashme.

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut, në përditësimin e saj të fundit javor të hënën, tha se kishte regjistruar 6,655 civilë të vrarë dhe 10,368 të plagosur, por ka pranuar se raporti i saj përfshin vetëm viktima që ka konfirmuar zyra vetë dhe se shifrat aktuale mund të jenë shumë më të larta.

Russian forces are continuing missile attacks on infrastructure and airstrikes against Ukrainian troop positions, the Ukrainian general staff said on Friday, adding that Moscow's military offensive is focused on several towns, including Bakhmut and Avdiivkas - key targets for Russia in the east country.

The Ukrainian president's office reported Friday that at least three civilians were killed and 16 wounded in Ukraine over the past 24 hours, and that Russian forces had attacked nine regions in southeastern Ukraine using heavy artillery, rockets and aircraft./ VOA

Lajmet e fundit nga